Zdravé trávení: Pomůže vám více času na oběd i obyčejný spánek
Celá řada lidí se potýká s nějakým typem trávicích problémů, které jsou výsledkem buď nezdravého jídelníčku, nebo jiných aspektů jejich životního stylu. Ve většině případů lze těmto problémům ale poměrně jednoduše předcházet.
Pokud chcete zlepšit svoje trávení, měli byste se seznámit s pojmem "střevní mikrobiom". Tento pojem označuje nejrůznější druhy mikroorganismů, které žijí v našich střevech a které jsou pro správné trávení naprosto nezbytné. Zahrnuje ale i ty organismy, které mohou škodit našemu zdraví. Každý z nás má ve střevech zhruba 200 druhů těchto organismů.
Některá onemocnění mohou množství bakterií v našich střevech snížit a nepříznivě tak ovlivnit náš střevní mikrobiom. Jde mimo jiné i o chronická onemocnění, mezi která patří cukrovka, psoriatická artritida, chronická onemocnění střev a další. Stejný efekt může mít ale i náš jídelníček či životní styl.
Zdraví našich střev neovlivňuje pouze trávení
Na zdraví našich střev bychom se měli zaměřovat nejen proto, abychom se vyhnuli nejrůznějším trávicím problémům, ale také kvůli tomu, že ovlivňuje celou řadu dalších aspektů našeho celkového zdraví.
Zdravotní stav našich střev je spojený s:
- mentálním zdravím
- imunitním systémem
Nezdravá střeva jsou spojena také se vznikem některých vážných chorob, mezi které patří mimo jiné:
- endokrinní choroby
- autoimunitní onemocnění
- rakovina
- kardiovaskulární nemoci
Symptomy špatného zdravotního stavu střev
Zdravotní stav našich střev ovlivňuje mimo jiné i naše mentální zdraví a imunitní systém. Některé příznaky nemocných střev byste si tak s nimi spojili asi jen těžko.
Mezi symptomy nezdravého trávicího systému patří:
- zesláblá imunita
- výkyvy tělesné hmotnosti
- vznik nejrůznějších onemocnění
- narušení hormonální hladiny
- bolest žaludku
- únava
- chuť na sladké
- podráždění kůže
- alergie
- migrény
Prevence trávicích problémů
Těmto nepříjemným problémům se ale můžete naštěstí pokusit vyhnout hned několika způsoby. Naše trávení neovlivňuje pouze náš jídelníček, ale i náš celkový životní styl.
Zdravotnímu stavu našich střev může uškodit mimo jiné i vysoká míra stresu. Měli bychom se tak snažit stresu zbavit pomocí meditace, procházením se v přírodě, jógou, masáží a dalších aktivit s uklidňujícím efektem.
Dalším důvodem trávicích problémů může být mimo jiné také nedostatek spánku, měli bychom se snažit o 7 až 8 hodin nerušeného spánku každý den.
Pomoci našemu trávicímu systému můžeme mimo jiné i tím, že budeme jíst pomalu. Budeme tak mít dostatek času jídlo pořádně rozžvýkat a ulehčíme práci našemu žaludku a střevům. Nechte si na oběd, snídani, večeři a dokonce i svačinky více času.
Rozhodně bychom neměli zapomínat ani na dostatečnou hydrataci, která je pro správné trávení naprosto stěžejní, a na vyvážený jídelníček plný ovoce a zeleniny.
Zdroj: Healthline, Everyday Health
KAM DÁL: Jednoduché těstoviny, které si můžete dát i při dietě. Nezapomeňte na protein.