Tohle je tvář neandrtálce! Podívejte se, jestli byste ho rozeznali v davu turistů na Václaváku

První lebky neandertálců byly objeveny v belgické lokalitě Engis roku 1829 a ve Forbesově lomu v Gibraltaru roku 1848
Foto: Depositphotos
Zobrazit fotogalerii (3)
První lebky neandertálců byly objeveny v belgické lokalitě Engis roku 1829 a ve Forbesově lomu v Gibraltaru roku 1848
zajímavost

Méně opice, více moderního člověka. Stigma, které neandrtálci relativně nedávno dostali, se v poslední době daří uvádět na pravou míru. Podle mnoha odborníků se zdá, že šlo o relativně inteligentní druh, který měl k dnešnímu člověku blíž, než se původně předpokládalo. Dokazuje to i rekonstrukce tváře muže z La Chapelle.

reklama

Tým výzkumníků rekonstruoval tvář neandrtálského muže, který žil a zemřel zhruba před 50 000 lety v současné Francii. Odborníci odhalili, že naši vyhynulí bratranci se od nás až tak neliší. Digitální portrét, který ilustruje pozoruhodně lidské rysy moderního člověka v tváři starodávného gentlemana, přispívá k tomu, že stále více chápeme podobnost mezi neandrtálci a homo sapiens. Naši předci podle všeho nebyli tak primitivní, jak jsme si ještě nedávno mysleli. 

Přenos nemoci ze zvířete na člověka

Zkoumaný neandrtálec, známý jako starý muž z La Chapelle, byl objeven v roce 1908 bratry Amadeem a Jeanem Bouyssonieovými při průzkumu jeskyně Chapelle-aux-Saints v jihozápadní Francii. Následné rozbory kostry odhalily, že muži bylo v době smrti nejméně 60 let a že se po Zemi pohyboval někdy před 56 000 až 47 000 lety.

Zajímavé je, že pozůstatky neandrtálců byly pozitivně testovány na brucelózu, infekční onemocnění způsobené bakteriemi, kterými se člověk obvykle nakazí v důsledku konzumace nepasterizovaných mléčných výrobků. Podle vědců to může představovat jeden z prvních zdokumentovaných případů přenosu nemoci ze zvířat na člověka.

Propast mezi námi nebyla tak široká

Aby vědci znovu vytvořili tvář starého muže, spojili předchozí skenování lebky počítačovou tomografií s aktualizovaným modelem, který byl vytvořen pomocí fotogrammetrie. Poté importovali data získaná ze skenů měkkých tkání moderních jedinců a modelovali je tak, aby mohly být propojeny s tvarem obličejových kostí neandrtálců.

Výsledné snímky odhalují, že zatímco starý muž měl klasické neandrtálské rysy, jako je široký nos, výrazné obočí a malá brada, jeho celkový vzhled nebyl tak brutální, jak naznačoval dříve zavedený stereotyp pro jeho druh. Toto zjištění je v souladu s nedávným výzkumem, který odhalil, že neandrtálci byli pravděpodobně méně podobní opicím, než jsou často zobrazováni. A dokonce mohli být stejně inteligentní jako moderní lidé.

„Naše chápání jejich anatomie a fyziologie se neustále vyvíjí a s tím se vyvíjí i naše vnímání neandrtálců,“ vysvětloval profesor Luca Sineo z univerzity v Palermu. Rekonstrukce tak velmi rázně naznačuje, že evoluční propast mezi „nimi“ a námi možná nebyla tak široká, jak jsme se dlouho domnívali.

Zdroje: redakce, iflscience.com, nature.com

KAM DÁL: Hrobka faraonů odhalila mumii neznámé ženy. Na svou dobu byla krásná.

reklama
#neandrtálci #tvář #historie

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.