Okurková plíseň si nevybírá a je snadno přenosná. Důležitá je prevence, pomáhá síť i mléčný postřik

Chvíle, kdy se na listech okurek objeví jisté nažloutlé skvrny, se bojí snad každý zahrádkář. V drtivé většině případů to totiž znamená, že se s úrodou budeme moci rozloučit. Okurková plíseň je navíc poměrně jednoduše přenosná a ohrožená jsou tak třeba i rajčata. I proto je dobré nepodceňovat prevenci, náležitě se o okurky starat a plíseň tak držet co nejdál od naší zahrady. Jak na to?

reklama

Pěstování okurek vypadá poměrně snadno a každý druhý by si řekl, co je na tom tak těžkého. Ovšem existuje plno nástrah, které by mohly naši úrodu výrazně ochudit. Pozor si musíme dávat na celou řadu chorob nebo škůdců, kteří zejména právě na okurky velmi často útočí.

Poznat to, že zkrátka není něco správně, je poměrně jednoduché – zejména na horní straně listů se objeví hranaté, ohraničené, zelenožluté skvrny. V dalším stadiu pak napadené rostliny během několika málo dnů hnědnou, a nejen listy, ale i celé rostliny následně odumírají.

Prevence je základ

Když se plíseň na zahradě vyskytne, již ji pravděpodobně během léta zcela nezlikvidujete. Pokud okurky pěstujete ve skleníku, je určitě namístě řádně větrat. Když zamezíte přístupu vzduchu, zahradnické neštěstí je na světě. 

Preventivně lze aplikovat i nejrůznější postřiky, a to ideálně zhruba měsíc či měsíc a půl po výsadbě nebo ihned, jakmile zjistíte počáteční výskyt choroby. V některých případech – zejména v prvotních stadiích – se podaří čas od času rozšiřování plísně alespoň zmírnit.

Jak nejlépe na plíseň?

Pokud se vám i přes řádnou prevenci přesto plíseň na okurkových listech vyskytne, je dobré tyto postižené listy ihned odstranit, a to i pokud jsou na nich pouhé náznaky možné plísně. Tyto listy se nehodí ani na kompost a nejlepší je umístit někam daleko od vaší zahrady, případně na ně aplikovat určitý biologický prostředek.

Nezapomeňte, že tyto plísně se velmi rychle rozšiřují, a to nejen na okurky či rajčata, ale i například na cukety. Stačí opravdu pár dní a nepříjemnost je na světě. Úrodu pak nemusíte zachránit, ani když nasadíte veškeré síly.

Opěrná síť pro větší plody i jako boj proti plísním

Jako dobrou prevenci před výskytem a rozšiřováním plísně se jeví pěstování okurek na opěrné síti. Po ní totiž mohou okurky, jako popínavé rostliny, dobře šplhat. Porost je dobře provzdušněný, listy nezůstávají dlouho po zalití navlhčené, jsou tedy i méně náchylné na výskyt nejrůznějších nemocí.

Neoddiskutovatelnou výhodou jsou při sklizni i výrazně větší a zdravější plody či pohodlnější sklizeň, při které jen tak nějakou okurku nepřehlédnete. Okurky jsou také kvalitnější a vydrží vám i uskladněné delší dobu.

Jednou z vychytávek je mléčný postřik

S okurkovou plísní se bojuje léta. Už naši předkové vymýšleli celou řadu „vychytávek“, jak odolat plísním či se jich co nejrychleji zbavit. Jedním z nich byl mléčný postřik, kdy se smíchal jeden díl mléka se třemi díly vody. Důležité bylo zejména to, aby mléko bylo čerstvé, bez pasterizace, které bylo v minulosti výrazně dostupnější než dnes. I takto lze tedy bojovat proti okurkové plísni.

KAM DÁL: Nadílka české zahrádky: Jak zpracovávat, skladovat a správně používat bylinky.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/okurkova-plisen-si-nevybira-a-je-snadno-prenosna-dulezita-je-prevence-pomaha-sit-i-mlecny-postrik-61760
reklama
#zahrada #hobby #pěstování #zelenina #okurka #okurková plíseň
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.