Josef Kemr byl vzácný člověk, jeho nezištné činy dodnes fascinují. Umírání v krutých bolestech si nezasloužil

Josef Kemr poprvé vystupoval v jedenácti letech jako komparsista v představení Polská krev v Divadle na Vinohradech
osobnost

Josefa Kemra snad všichni znají díky filmu Na samotě u lesa či z legendárního seriálu Chalupáři. Jeho herecký rejstřík byl však mnohem širší, svým povoláním žil 24 hodin denně. Možná méně známá skutečnost vychází z jeho působení na Malé Straně. Mimochodem, Jan Neruda by z něj měl obrovskou radost.

reklama

Odcházení z tohoto světa není nikdy veselé. Jen pár lidem se povedlo zanechat v pozůstalých úsměv na rtech i při posledních bolestivých vteřinách života. Josef Kemr to štěstí měl. Vlastně ne – my jsme to štěstí měli. Herec dlouho nevěděl o záludné rakovině. Až do chvíle, kdy fyzicky sešel a bolest mu znemožňovala důstojný život. Tehdy už bylo příliš pozdě. Zhoubný nádor žaludku ho stál život. 

Zemřel v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského nacházející se pod Petřínem – v místě, se kterým spojil neodmyslitelně svůj život. Malá Strana mu byla domovem a on sám se proměnil v legendární postavičku zdejších kouzelných ulic. Kdyby žil v době Jana Nerudy, jistě by mu patřila jedna z Povídek malostranských. A svým způsobem se tak stalo.

Miloval Malou Stranu, stále tu žije ve vzpomínkách

Josef Kemr byl ze své podstaty záhadnou a fascinující osobností. Alespoň to vyplývá ze vzpomínek jeho kolegů. Kromě geniálního herectví, které prokazoval na scéně Divadla na Vinohradech a v Národním divadle, přidal do svého životopisu i několik nezapomenutelných filmových a televizních rolí. On sám se však několika odlišnostmi stával kouzelnou figurkou především Malé Strany. Místo, které si – navzdory náporu turistů – i dnes zachovává své neopakovatelné kouzlo, obohacoval za svého života sám Josef Kemr.

Josef Kemr
- V roce 1993 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.
- Měl mu být udělen titul Zasloužilý umělec, on ovšem poslal dopis do ÚV KSČ, ve kterém stálo: „Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“
Byl manželem herečky Evy Foustkové.
- Je pohřben na hřbitově Šárka u kostela sv. Matěje v Praze-Dejvicích.

Malostranští pamětníci na hereckou hvězdu vzpomínají hned z několika důvodů. Jednak miloval kočky. Těch ve svém bytě v domě U Bílé řepy choval rovnou osm. Kouzelné střípky jeho ojedinělé osobnosti mohli místní pozorovat i na samotné garderobě slavného herce. S nepřehlédnutelným tralalákem a dlouhým kabátem se promenádoval ulicemi – skoro stejně jako pan Rybář z Povídek malostranských. Tuto roli také v roce 1984 ztvárnil v televizní inscenaci.

Další zvláštností byl jeho proslulý trabant. Od toho údajně ztratil klíče a motor vždy nastartoval alternativním způsobem. Aby mu ho nikdo nezcizil, bral si s sebou, kamkoli šel, volant. Geniální herec byl možná pro mnohé zajímavým podivínem a zájem nebudil pouze tím, že byl slavný. 

Zlato pro Národní divadlo

Při rekapitulaci ctností Josefa Kemra nelze nepřipomenout jeho angažované chování v roce 1989. Otevřeným dopisem se zastal Václava Havla a jeho rodiny. Navíc podepsal petici Několik vět a vystoupil na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Svým trabantem objížděl továrny, aby pomohl přesvědčit lid a dělníky, že revoluce je nevyhnutelná. 

Existují však nezištné skutky, které nejsou tak dobře známy. Sám na vlastní pěst opravoval boží muka a kapličky kolem Prahy, ale i na jiných místech republiky. Národnímu divadlu daroval čtvrt kilogramu zlata, které nechal roztavit a následně z něj nechal vyrobit pozlacené šrouby a matky, které vlastnoručně zamontoval do krovů rekonstruované scény. 

Josef Kemr byl neobyčejnou postavou naší kulturní scény. Jméno si udělal hlavně svými hereckými výkony, ale životem ve své vlastní roli dokreslil obrázek opravdu vzácného člověka. Byť bylo jeho umírání bolestivé, on sám byl na smrt připraven a upřímná víra v Boha mu jistě ulehčila těžký odchod v 72 letech. 

Zdroje: osobnosti.cz, Česká televize, iRozhlas, csfd.cz, filmovamista.cz

KAM DÁL: Temná stránka Matky Terezy: Děti léčila ve strašných podmínkách, svatořečení si možná nezasloužila.

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/josef-kemr-byl-vzacny-clovek-jeho-nezistne-ciny-dodnes-fascinuji-umirani-v-krutych-bolestech-si-nezaslouzil-72711
reklama
#osobnost #Josef Kemr #český herec #legenda #Samotáři #na samotě u lesa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.