Komu připadlo závratné dědictví po Vlastovi Burianovi? Třicet let bylo nás všech, teď je u toho, komu patří

Krák komiků se nemusel nijak omezovat. Pro sebe a své hosty chtěl jen to nejlepší
Krák komiků se nemusel nijak omezovat. Pro sebe a své hosty chtěl jen to nejlepší
zajímavost

Když je někdo tak bohatý, jako byl ve své době král komiků Vlasta Burian, mělo by se samo sebou rozumět, že bude pamatovat také na chvíle, kdy už nebude na světě, a pořídí závěť. To ale tento skvělý herec neudělal, a tak by se mohlo zdát, že se jeho mnohamilionový majetek rozplynul bez dědiců. Všechno ale bylo docela jinak, majetek se dostal do správných rukou až třicet let po Burianově smrti.

reklama

Vlasta Burian zemřel v roce 1962. V té době už ale žádným velkým boháčem nebyl. Jako člověk, kterého komunisté nemuseli pro jistotu ani vidět, ani slyšet, navíc jako český herec, obviněný z kolaborace s nacisty, neměl v poválečném státě vůbec jednoduchý život.

Vzali mu všechno – i diváky

V jednu dobu byl Vlasta Burian dokonce zatčen a po třech měsících, strávených výslechy a pobytem za mřížemi, jej sice komunisté propustili, ale jeho život už nikdy nebyl stejný jako dřív. Nejenže mu byly zabaveny veškeré majetky, včetně jeho honosné vily, ale byl také zbaven možnosti vystupovat před diváky. Tihle lidé zkrátka dobře věděli, jak zlikvidovat „třídního nepřítele“. 

Pomocná síla v kuchyni

V té době našel Vlasta Burian útočiště v Krkonoších na Hříběcích boudách, kde se živil jako pomocná síla v kuchyni a řidič, který převážel rekreanty od autobusu k ubytování. Místo luxusního sídla na vyhlášené adrese žil ve služebním hotelovém pokoji a místo toho, aby si vychutnával lahůdky od svého kuchaře, který před Burianem vařil i pro královské dvory, sám loupal brambory pro hosty. I když se po nějaké době vrátil do Prahy, a dokonce před diváky, nikdy to už nebylo v takové slávě jako před válkou. 

Dědictví? Nebylo o co se přít

Když tedy v roce 1962 odešel do hereckého nebe, nebylo prakticky co dědit. I kdyby bylo víc dědiců, neměli by se o co přít. Dva měsíce po svém muži zemřela i jeho žena Františka, kterou ale všichni znali jako Ninu. Ani tehdy nebylo třeba hledat pozůstalé, kteří by majetek převzali. Všechno patřilo státu, komunistům, tedy vlastně „nám všem“. I tohle bylo tehdy možné, a dokonce celkem běžné, měl-li někdo původně opravdu velký majetek. 

Dědictví po třiceti letech

Změna přišla až po listopadové revoluci. Tehdy v roce 1992 došlo při restitučních řízeních také na hmotné statky Vlasty Buriana. Co s nimi? Teprve tehdy bylo možné oslovit dědice, lépe řečeno dědičku, kterou se stala jediná komikova dcera Emílie Kristlová, počatá jako nemanželská ještě v době, než se Burian oženil s Ninou. Právě jí, třicet let po otcově smrti, připadl majetek v obrovské hodnotě. I když tady byl problém například s pozemky pod vilou, které dodnes patří napůl státu, a z poloviny dokonce původnímu majiteli, tedy zesnulému herci, jde o velkou hodnotu. Navíc zmiňovaný Burianův majetek v pozemcích představuje dalších třicet milionů, které ještě čekají na svého budoucího vlastníka. Vilu i další nemovitosti nyní opečovává Burianův vnuk, který na svého dědečka jistě často vzpomíná. 

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas Dvojka, ČSFD,  Byl jednou jeden Vlasta... (I. Černý)

KAM DÁL: Neuvěřitelné hostiny u Vlasty Buriana: Za spoustu vynikajícího jídla nezaplatil ani korunu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/komu-pripadlo-zavratne-dedictvi-po-vlastovi-burianovi-tricet-let-bylo-nas-vsech-ted-je-u-toho-komu-patri-76911
reklama
#český herec #osobnost #král komiků #Vlasta Burian
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.