Z veksláka vlivným lobbistou. Ivo Rittig se z vedoucího prodejny vypracoval na obávaného muže

Ivo Rittig se vypracoval z praxe v lahůdkářství až na vrchol lobbistické pyramidy

Sametová revoluce otevřela dveře demokracii a kapitalismu. Ale po roce 1989 se také vyrojilo mnoho osobností, kteří této změny využilo pro svůj podnikatelský úspěch. Veksláci z minulého režimu měli spoustu kontaktů a ti nejbojovnější se stali milionáři třeba i s vlivem na politiku. Může mezi ně patřit také lobbista Ivo Rittig? Podle mnohých ano. Kde se vůbec vzala tato kontroverzní postava? 

reklama

Jeho jméno je pro mnohé symbolem politického podsvětí. Jestli právem nebo ne, to ať každý posoudí sám. Případně soudy. Ivo Rittig je dnes člověk, jehož list kontaktů pravděpodobně obsahuje nejrůznější postavy z byznysu, parlamentu, magistrátu, ale i z míst, o kterých možná ani nevíme, že existují. Cestičku k úspěchu si Ivo Rittig vyšlapal už za socialismu. Jaké byly jeho začátky a čím si vysloužil tak kontroverzní pověst? 

Vedoucí prodejny

Ivo Rittig se vyučil v oboru prodavač a lahůdkář a už na praxích si vyzkoušel, jaké je pracovat na prominentním místě U Paukertů. Tento podnik se za socialismu stal jádrem podpultového kšeftování. Zelináři, šéfové masny, vedoucí samoobsluhy i vysoce postavení komunističtí funkcionáři obchodovali nelegální cestou. 

Když se vyučil, stal se prodavačem ve státním podniku Potraviny Praha, kde se za dva roky vyšplhal až na pozici vedoucího prodejny. A to ani nebyl členem komunistické strany. Údajně se velmi dobře pohyboval v komunitě veksláků, a tak se napojil na tuzexové obchodování. Bohatnul prodejem alkoholu a luxusního zboží. 

Server ihned.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím přišel s fakty ohledně jeho zatčení v roce 1985. Podle této zprávy je patrné, že Rittig a jeho společník rozkrádali svěřenou prodejnu potravin a brali si peníze z tržeb. Manko, které způsobil, se podle rozhodnutí soudu v roce 1988 vyšplhalo na neuvěřitelných 766 tisíc korun, což byla na tehdejší poměry opravdu zarážející částka. Z devítiletého trestu si odseděl polovinu a na svobodu se dostal díky Havlově amnestii. 

Devadesátky v mlze

To, v jakém oboru Ivo Rittig podnikal v devadesátých letech, není zcela jasné. Existují však spekulace, které mu přisuzují obchod s luxusním zbožím ze zahraničí, ať už šlo o elektroniku či kosmetiku. Pravda nebo jen drby: Každopádně si založil formu Prospekta Moda, která prodávala luxusní zboží v centru Prahy a na ruzyňském letišti. Možná jen náhoda.

Postupně tak bohatl a získané prostředky velmi inteligentně investoval do styku s důležitými lidmi. Organizoval utkání v boxu, sponzoroval hokejový klub Prospekta Praha a údajně tak činil také proto, aby "jen tak mimochodem" dělal i VIP akce, kam zval významné osobnosti politiky a byznysu. Zde se tak pravděpodobně zrodil vlivný lobbista.

VIP akce pro vlivné politiky

Se jménem Iva Rittiga je spojeno hned několik podezřelých kauz, které vycházejí z komunální, ale i celostátní české politiky. Před pár lety se Rittig sám hájil v pořadu DVTV tím, že se jeho činnost omezuje na poradenství. 

V tomto ohledu je nutné podotknout, že je předmětem hned několika soudních sporů a v roce 2013 byla jeho kancelář a vila na Vinohradech prohledána policií. Ritting byl v té době v Monaku a spekuluje se, že o této razii dostal echo, aby stihl uniknout. 13. února 2104 byl však zatčen a obviněn z trestného činu legalizace výnosu z trestné činnosti v souvislosti s pražským dopravním podnikem. 

Další významné kauzy

Tím se dostáváme ke kauzám, kde se jeho jméno objevuje tučným písmem. Firma Lesy České republiky údajně zaplatila za podklady a vývoj etického kodexu 1 720 000 korun poradenské firmě Rittig and Partners. Firma se však brání s tím, že je to zcela standardní cena za provedené služby podobného charakteru. 

Nadační fond proti korupci Rittiga obvinil, že z pražského dopravního podniku mu na účet přicházejí desítky milionů korun. Jedná se hlavně o výnos z každé prodané jízdenky. Firma Cokeville sídlící na Britských Panenských ostrovech měla údajně smlouvu o spolupráci s Ivo Rittigem, z které vyplývalo, že dostává měsíčně 160 tisíc eur a procenta ze zisku. Sám Rittig obvinění popřel. 

V červnu roku 2011 byl společně s Martinem Dvořákem a dalšími 12 lidmi obviněn pro údajné praní špinavých peněz. Jednalo se konkrétně o zakázku SMS jízdenek, prodeje kuponů a papírových jízdenek. Aby toho nebylo málo, tak od roku 2015 probíhá u městského soudu v Praze ohledně machinací kolem firmy Oleo Chemical. Zde se měly údajně firmy blízké Ivo Rittigovi dopouštět podvodného obchodu s předraženou bionaftou pro pražský podnik. Vlivný muž a kontroverzní Rittig byl však zproštěn obžaloby. 

Ivo Rittig se v minulých letech stal rezidentem v Monaku a v Dubaji. To už mu však ani jedna země neprodloužila i v souvislosti s kauzami, které je nucen řešit před soudem v České republice.

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/z-vekslaka-vlivnym-lobbistou-ivo-rittig-se-z-vedouciho-prodejny-vypracoval-na-obavaneho-muze-55013
reklama
#podnikání #česká republika #vekslák #Rittig #lobbista #Kmotr
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.