Slunce zuří: Co se stane v příštích dnech, až obří a neobvykle aktivní sluneční skvrna namíří svoje erupce k Zemi?

Sluneční erupce vymrští do vesmíru nepředstavitelné množství energie. Až ji namíří na Zemi, budeme mít velké problémy
Sluneční erupce vymrští do vesmíru nepředstavitelné množství energie. Až ji namíří na Zemi, budeme mít velké problémy
zajímavost

Sluneční erupce jsou v tomto období čím dál tím silnější. Již v tomto týdnu se k Zemi obrátí znovu stranou, která je v tuto chvíli místem zuřící elektromagnetické bouře. Co bychom měli čekat a co Zemi již brzy hrozí? 

reklama

Na straně Slunce, která byla v minulých dnech naštěstí odvrácená od Země, vědci zjistili neobvykle velkou aktivitu sluneční skvrny, která je tak rozezlená, že její výbuchy dokonce otřásají celým Sluncem - řečeno velmi laickým jazykem.

Na vlastní oči ji astronomové viděli naposledy více než před týdnem, tedy ve chvíli, než se jim na čas ztratila z dohledu vzhledem k rotaci. A právě ve chvíli, kdy se skvrna naštěstí nacházela na odvrácené straně od Země, došlo k explozi, jakou vědci už dlouho nezaznamenali. Tentokrát neobvykle silný proud energie zasáhl Venuši. Co se bude dít v příštích dnech, až bude nebezpečná sluneční skvrna znovu pozorovatelná ze Země, a tedy bude mířit právě na nás? 

Rozzuřená sluneční skvrna

Vědci z celého světa sledují postup sluneční skvrny, která by v příštích dnech mohla být nebezpečná i pro naši planetu. Objevila se již v srpnu na tehdy přivrácené straně k Zemi, ale v té době se ještě nejevila jako výjimečná. To až časem se z ní stala skutečně divoká část Slunce a zdá se, že můžeme být rádi, že v současné době vypouští energii jiným směrem. Podle serveru SpaceWeather se ale brzy může všechno změnit. 

Zajímavý materiál pro vědce

George Ho z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v Maryland upozornil na fakt, že nejde o běžnou záležitost, kterou by pozorovali často. „Tomuto pozorování se bude v následujících letech jistě věnovat mnoho prací,“ uvedl pro spaceweather.com tento vědecký pracovník, který analyzuje pozorování detektoru energetických částic na palubě evropské kosmické lodi Solar Orbiter, jež se v době extrémní erupce nacházela přímo v proudu vyzařované energie nedaleko zasažené Venuše. 

Jsme blízko vrcholu slunečního cyklu

Aktivita Slunce pulzuje v jedenáctiletých cyklech a nyní se pomalu blížíme k jejímu vrcholu, který podle všech vesmírných pravidel nastane v roce 2025. Přesto je již nyní intenzita erupcí velmi silná, samozřejmě hlavně v oblasti tak zvaných slunečních skvrn, což jsou tmavší a chladnější části slunečního povrchu. Právě zde jsou velmi silná magnetická pole, tvořená elektricky nabitými plyny, které podle popisu NASA působí jako jakési dynamo. Když se nahromadí tolik energie, že již nejde “udržet”, dojde k jejímu výronu do vesmíru v podobě mikrovln, rentgenového záření, gama záření i viditelného světla. 

Krásná podívaná i velké problémy

Pokud by v dohledné době došlo ke skutečně masivní erupci na přivrácené straně Slunce, musíme se podle NASA připravit na problémy, které mohou na Zemi nastat. Silné erupce totiž vyvolají uvolnění plazmy a magnetického pole ze Slunce, což již může na Zemi způsobit geomagnetické bouře.

Jejím krásným projevem je například polární záře, pozorovatelná i na místech, kde k takovému jevu dochází jen výjimečně, na druhou stranu ale také způsobí rozsáhlé výpadky elektrického proudu nebo problémy v bezdrátové komunikaci po celém světě. V dnešní globalizované společnosti, která nabízí možnosti bezmála neomezené právě díky těmto technologiím, by pak takový případný rozsáhlý nebo dlouhodobější výpadek pravděpodobně představoval skutečně obrovské problémy. 

Doufejme tedy, že bude Slunce k obydlené planetě své soustavy i tentokrát shovívavé… 

Zdroj: Space, NASA, spaceweather

KAM DÁL: Cestovatel časem nabízí fascinující výlet! Do budoucnosti chce vzít s sebou osm dalších lidí.

https://www.ctidoma.cz/clanek/spolecnost/slunce-zuri-co-se-stane-v-pristich-dnech-az-obri-a-neobvykle-aktivni-slunecni-skvrna-namiri-svoje-erupce-k-zemi--70886
reklama
#věda #slunce #nebezpečí #vesmír #erupce
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.