Hotel prezidentů a Michaela Jacksona je pouze betonové torzo. Dělníci narazili na tuny nebezpečného azbestu
Ještě nedávno se jednalo o pětihvězdičkový hotel. Intercontinental vítal na začátku pražské Pařížské ulice světové celebrity, ale také prezidenty zemí z celého světa, včetně George W. Bushe. Současný pohled na luxusní hotel leckoho vyděsí. Vidět je jen betonové torzo. Co s ním bude dál a jaký je příběh této unikátní brutalistní stavby?
Hotel Intercontinental byl po svém dokončení nejluxusnějším v celé Praze. Později mu mohl konkurovat pouze dnes již neexistující hotel Praha v pražských Dejvicích. Oba spojoval drahý interiér vytvořený těmi nejlepšími československými designery své doby. Hotel Intercontinental patří do dnes velmi často probíraného architektonického stylu brutalismu. Svůj vzhled by měl po kompletní rekonstrukci zůstat zvenku stejný. Interiér ale projde zcela zásadní změnou.
Tuny azbestu
Rekonstrukce hotelu sousedícího s Vltavou začala na podzim roku 2020. Základem bylo hotel svléknout do naha. O tom, že bylo potřeba provést renovaci, svědčí tuny starého materiálu z dob socialismu. Dělníci zlikvidovali přes 35 tun zdraví nebezpečného azbestu, což vypovídá o nutnosti kompletní rekonstrukce. Ten se dříve běžně používal jako protipožární materiál.
Dělníci museli v průběhu rekonstrukce řešit také problémy se statikou. Musely tak vzniknout nové podstavné sloupy, které zajišťovaly bezpečnost pro dělníky, ale také pro lidi v okolí. Co se týče odstraňování azbestu, ne vše probíhalo v bezpečném režimu.
„Práší se z toho, nemají to přikryté. Někdo z dělníků má ochranný oblek, někdo ne, kousek vedle je základní škola,“ popsal Právu předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz, který z místa natočil video. Vše následně řešila hygiena a Magistrát hlavního města Prahy.
Trochu z historie
Základní kámen tohoto nepřehlédnutelného hotelu v centru Prahy byl položen v roce 1968. Využila se pro něj stavební parcela, jež byla volná po bombardování během druhé světové války. Objekt byl natolik velký, že mu muselo ustoupit i několik činžovních domů, které šly k zemi. Pokud se tak bavíme o významu brutalistní architektury, je nutné zmínit, že kvůli často velkolepým plánům bylo nekompromisně zlikvidováno staré dědictví architektonické Prahy.
InterContinental byl dokončen v roce 1974 a podílel se na něm architektonický tým, kde byl zastoupen Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec. Konečný vzhled podle přísnosti pojmů nepředstavuje čistý brutalismus. Byť se materiálem, strukturou a řešením fasád jedná o odvážnou stavbu, byla zároveň respektovaná výška okolních staroměstských budov. Zapojení stavby do okolí tak nebylo brutální, ale spíše citlivé.
Vzhled hotelu je jedna věc, ale nepopiratelnou kvalitu projekt získává svým zasazením do urbanismu Starého Města. Před hotelem tak vznikla velkorysá piazzetta, která provzdušňuje konec Pařížské ulice a citlivě komunikuje i se Staronovou synagogou. Tato část je ovšem ústředním konfliktem současné rekonstrukce. Chystá se zde totiž kontroverzní projekt Staroměstská brána. Velkorysá a kompletně prosklená budova podle architektonického studia TaK leží na náměstí, které se jen pár let jmenuje po režisérovi Miloši Formanovi.
Zatím na této plánované realizaci chybí razítko stavebního úřadu Prahy 1. Rekonstrukce InterContinentalu by měla skončit v prosinci 2022. Celkový rozpočet počítá zhruba s 2,5 miliardou korun. Hotel předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše.
Zdroj: irozhlas, Právo
KAM DÁL: Zastavená migrace východních Němců. Berlínská zeď rozdělila jedno město na dva světy