Kdo byl ve skutečnosti otcem Tomáše Garrigua Masaryka? Údajně ten nejvyšší

Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním prezidentem Československé republiky, přezdívá se mu také prezident Osvoboditel
Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním prezidentem Československé republiky, přezdívá se mu také prezident Osvoboditel

Po desetiletí kolují různé dohady o tom, kdo byl skutečný otec Tomáše Garrigua Masaryka. Historky jsou různé. Lidé zkrátka nemohli věřit tomu, že by se někdo tak neobyčejný narodil prostému a nevzdělanému kočímu Jozefu Maszárikovi. Na tom zkrátka podle mnohých odborníků něco nesedí...

reklama

Masarykova matka Terezie byla o deset let starší než její manžel a vzala si ho až několik měsíců poté, co už byla v jiném stavu. Předpokládalo se tedy, že je jeho otcem někdo výše postavený, možná i někdo ženatý, a Masarykova matka tak chtěla odvrátit skandál a zachránit svou pověst, ale i pověst jejího syna, který by se jinak narodil jako "bastard".

Nemanželský syn?

Už za dob hilsneriády řada lidí spekulovala o tom, že je Masaryk potomkem Nathana Redlicha, bohatého hodonínského statkáře.

Terezie Kropáčková totiž tehdy nějakou dobu pracovala v rodině Redlichů jako služka. Tato teorie se tak stala velmi oblíbenou, protože zakázané románky mezi služebnými a pány domu rozhodně nebyly ničím ojedinělým.

Většina historiků, mezi nimi i Jiří Pernes, ale tuto spekulaci označují za "naprostý nesmysl".

Masarykova matka

Předmětem nejrůznějších teorií se mimo samotného Tomáše Garrigua Masaryka a jeho narození stala i jeho matka.

Někteří tvrdili, že se snažila skrýt svůj německý původ, že ve skutečnosti nebyla Moravanka. To ale důkladným genealogickým studiem vyvrátil český historik a vysokoškolský profesor Ladislav Hosák. Podle něj pocházela Terezie Kropáčková ze slovanského prostředí od Prostějova a od Moravského Krumlova.

Spekulace o samotném Masarykovi ale byly zcela jiného kalibru. Někteří dokonce věřili, že je synem samotného císaře Františka Josefa I. Tyto úvahy se objevily spolu s vydáním knihy Davida Glocknera Císařův prezident.

Důkazy v deníku

V roce 1849 si do svého soukromého deníku podle Glocknera František Josef I., kterému tehdy bylo 19 let, zapsal slova „Kropaczek erl.“.

První slovo vypadá jako české příjmení Kropáček psané německy a druhé slovo je zkratka. Mateřským jazykem Františka Josefa I. byla němčina a v tomto jazyce se zkratka "erl." běžně používá pro slovo "vyřízeno", tedy německy "erledigt". Podle Glocknera tedy význam této poznámky zněl „Kropáčková vyřízeno“.

Tento důkaz je ale bohužel velmi slabý, a proto celá tato spekulace zůstává pouhou babskou pověrou. Glockner totiž ve své knize nikde neuvedl, na jaké stránce deníku poznámku našel, a dokonce ani to, kde jsou deníky uloženy.

Zdroj: Český rozhlas

KAM DÁL: Záhadná bezedná jeskyně, která si vyžádala stovky životů.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/kdo-byl-ve-skutecnosti-otcem-tomase-garrigua-masaryka-udajne-ten-nejvyssi-67351
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.