Od vraždy policistů v Protivíně uplyne 22 let: Hrůzný čin vzal život dvěma otcům malých dětí
Polovina dubna roku 2001 byla tragickým obdobím pro policejní oddělení v Protivíně, které ztratilo dva kolegy při provádění policejních úkonů spojených s oznámením o znásilnění, kterého se měl dopustit František, exmanžel Jaroslavy. Ten začal následně ze své legálně držené zbraně střílet. Policisté Ivo a Daniel toho rána zemřeli. Případ nejenže otřásl veřejností, vyvolal také mnoho otázek. A to jak ohledně detailů celé tragické situace, tak i dostatečného výcviku záchranných složek.
Marek, Daniel a Ivo – trojice odvážných policistů, kteří se před dvanácti lety vydali ještě s dvěma dalšími kolegy na pomoc ženě, která se stala obětí znásilnění. Jaroslava sama zavolala na tísňovou linku s oznámením, že exmanžel František k ní v noci vnikl, psychicky a fyzicky ji terorizoval, a navíc ji znásilnil. Protože nechala dům nezamčený, předpokládala, že manžel utekl. V honosné vile v Protivíně se však skrývala smrt.
Měl to být rutinní výjezd, dopadl tragicky
Když policie dorazila, žena je provázela jednotlivými místnostmi. Netušila, že je útočník stále v domě. V jednom z pokojů vyskočil zpod stolu a zaútočil na Jaroslavu znovu. Proběhl kolem ní, v mezipatře se ale střetl s ozbrojenou hlídkou. Později se diskutovalo, zda policisté skutečně mohli vědět, že je muž ozbrojený. Žena tvrdila, že policisty varovala. Vyšetřovatel Karel Štádík tvrdil, že o žádné zbrani nemluvila.
„Jeli jsme na rutinní výjezd. To, co tam tváří v tvář proběhlo, byla otázka několika vteřin. V mé práci mě to později samozřejmě ovlivnilo. Byl jsem mnohem ostražitější. Snažím se ale to nepříjemné vytěsnit,“ dodává policista, který osudového dne přežil. Druzí dva policisté takové štěstí neměli. Útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě. Zemřel na následky rozsáhlého poranění mozku o pár dní později v pražském IKEM.
Smrt dvou otců malých dětí otřásla společností
Jeden z nich střelbu přežil, u policie však nezůstal. V roce 2013, ve kterém dostal medaili za statečnost, odešel. „U policie jsem před pár dny definitivně skončil. Pořádková policie už nevykonává takovou práci, jakou by měla. Tedy sloužit veřejnosti, být stále mezi lidmi. Místo toho tráví policisté 80 procent času papírováním,“ odůvodnil tehdy své rozhodnutí.
Policista Daniel, kterému bylo v době vraždy 31 let, zemřel na místě. O dva roky mladší Ivo zemřel o šest hodin později v českobudějovické nemocnici. Ministerstvo vnitra poskytlo rodinám zastřelených policistů finanční podporu a uhradilo náklady spojené se státním pohřbem.
Další chladnokrevná poprava
Celá kauza vyvolala tehdy ve společnosti otázky ohledně dostatečného výcviku záchranných složek a také diskuzi o trestných činech spáchaných legálně a nelegálně drženou zbraní. Dokonce se později objevila vyšetřovací verze, že policisté objevili Jůzu psychicky zhrouceného a vyjednávali s ním. „Můžeme říci, že se policisté zachovali až moc lidsky,“ vyjádřil se tehdy zesnulý ministr Stanislav Gross. Jůzová měla mezi policisty a exmanžela hystericky vstoupit a tím útočníka rozrušit. Kdyby do toho nevstupovala, je možné, že by celá situace dopadla jinak, spekulovalo se tehdy. Útok přežili ještě dva lidé – vyšetřovatel a technik. Ti neměli v době zákroku zbraň a podařilo se jim utéct.
Sedmnáctý duben však s sebou nese ještě jedno smutné výročí. V roce 1998 zemřel René Vitásek, sedmadvacetiletý policista, který se vracel z Ostravy domů do Háje. Během cesty si u lesa všiml tří mužů a podivně zaparkované Škody Forman. Byl členem mysliveckého sdružení a předpokládal, že jde o pytláky. Zastavil a chtěl je zkontrolovat. Narazil ale na trojici lupičů, kteří v okolí vykrádali peněžní ústavy. Ti chvíli dělali, jakoby nic, a nakonec ho chladnokrevně popravili u příkopu u silnice. „Byl to jeden z nejsložitějších případů v dějinách české kriminalistiky. Nepamatujeme, že by někdo tak zvrhle a chladnokrevně zavraždil policistu ve službě,“ nechal se tehdy slyšet specialista na odhalování pachatelů vražd Jiří Pščolka.
Zdroj: kriminalistika.eu, policista.eu, iDNES.cz, blesk.cz
KAM DÁL: Deset zásadních milníků v případu Petra Kramného, vraha z Titanic Palace v Egyptě.