Pamatujete na jeho šílené běsnění? První Američan vydaný do Česka Kevin Dahlgren vyvraždil brněnskou rodinu
Když jednoho teplého květnové dne probíhala na zahradě domku v brněnských Ivanovicích oslava, byli na ni pozvaní i Martin, Veronika, Filip a David. Rodina Harokových, která u sebe ubytovala amerického příbuzného Kevina Dahlgrena ze Sacramenta, ale nepřišla. Když se po setmění u jejich domku ozvala rána a objevil se kouř, sousedé se k nemovitosti rozeběhli s tušením, že je zle. Proč se Dahlgren rozhodl k tak hrůznému činu?
Čtyřnásobná brutální vražda, ke které se Dahlgren uchýlil 22. května 2013, bude mít zanedlouho své smutné deváté výročí. Byl prvním Američanem, kterého Spojené státy České republice vydaly. Otce rodiny, Martina, zavraždil Dahlgren pravděpodobně jako prvního. Vešel do jeho pracovny a nedal mu žádnou šanci.
Potom pokračoval za dalšími dvěma členy rodiny, Veronikou a Filipem. Nejmladšího Davida zabil jako posledního. Chladně si s ním psal zprávy během dne, kdy přijde domů. Plánovali, co spolu podniknou. Záměr Dahlgrena byl ale jiný. Potřeboval vědět, kdy přijde, aby své zrůdné dílo dokonal. Stihl ještě přebrat poštu a poslat domů paní na úklid. Choval se jakoby nic.
Těla zabalil do textilie a zapálil
Dahlgren přiletěl do Česka, aby si zde odpočinul od svých psychických problémů. Servírky z restaurace poblíž domu Harokových, kde pravidelně jedl, ho popisovaly jako milého a slušného hosta. V Čechách nabízel lekce angličtiny. Rodinu Harokových popisují sousedé jako naprosto bezproblémovou a spořádanou, otec rodiny Martin hrál v hudební skupině Ukulele Orchestra jako Brno, mladší ze synů David studoval na gymnáziu a starší Filip studoval na brněnské Masarykově univerzitě. Matka Veronika učila na základní škole dějepis a český jazyk. Byla prý velmi oblíbená.
„Byli tam hasiči, byli tam policisté, byla tam většina našeho oddělení. Kolegyně vyšetřovatelka, která prováděla prvotní ohledání, mi řekla, že se ve sklepě našla tři mrtvá těla a v rodinném domku čtvrté. A že se pravděpodobně jedná o členy jedné rodiny,“ řekl Ivo Palička pro Český rozhlas Dvojka. Jedna z nejtěžších nocí jeho kriminalistické kariéry právě začala. Do Ivanovic tu noc přijela i státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Právě tehdy se policie dozvídá zásadní informaci. U rodiny byl ubytovaný mladý muž z Ameriky, jejich příbuzný. Když bylo jisté, že není mezi mrtvými ani nikde jinde v okolí, okamžitě na něj padlo podezření.
Pilot odmítl přistát, aby neohrozil ostatní cestující
Ohořelá těla byla v takovém stavu, že nebylo možné je identifikovat ihned. Když nad ránem kriminalisté získali jistotu, že zde zemřeli Harokovi, pozornost se vrátila k Dahlgrenovi. Byla noc a policie ho nevypátrala. Nebyl nikde. Vyhlásili pátrání po Brně, ale nepodařilo se. „Uvažovali jsme, proč tam není. Proč není pátá oběť,“ řekl Ivo Palička. To na něj začalo ukazovat jako na pachatele. Když ale policie začala po Dahlgrenovi pátrat, ten byl už na cestě do Vídně.
Ivo Palička byl v té době už v kontaktu s rakouskou policí a snažil se zjistit, zda Dahlgren není na seznamu cestujících jednoho z letů do Spojených států. Tehdy byl ve vzduchu už 15 minut. Pilot odmítl s letadlem přistát, protože nechtěl ohrozit cestující. Pro českou stranu začaly tak hodiny intenzivní práce, kdy museli zpracovat podklady, které by zajistily, aby ho americká strana ihned po příletu zadržela. Bylo riziko, že Dahlgren na internetu zjistí, že se po něm pátrá. Na palubě měl přístup k internetu a bylo prokázáno, že se přihlašuje na sociální sítě.
V Americe by mu to prošlo bez obtíží
Americká strana Dahlgrena po příletu zadržela, boj však ještě nebyl u konce. Vypověděl, že rodinu už zavražděnou našel, a protože se bál, tak utekl. U soudu se choval velmi spořádaně a slušně. V Česku mu hrozilo doživotí, v Americe nic. Kvůli zásadě teritoriality by nebyl za skutky spáchané na cizím státní území v Americe souzen.
V roce 2015 ho ale americká strana nakonec vydala a soudní proces u brněnského krajského soudu mohl začít. Psal se květen 2016. Jeho matka odmítla s ohledem na své právo vypovídat, státní zástupkyně jejich chování označila za podivné. Dahlgren se v závěrečné řeči ke svému činu doznal a litoval jej. Netrpěl žádnou duševní nemocí, nebyl nepříčetný. Trpěl těžkou smíšenou poruchou osobnosti, byl zahleděný do sebe.
Podle soudu si Dahlgren vraždou řešil své osobní problémy s egem. Odvolal se k Vrchnímu olomouckému soudu, ten ale jeho dovolání zamítl. V září podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ale 11. ledna 2018 spáchal ve Valdicích sebevraždu. Čas ke zpytování svědomí si tak zkrátil. Soud musel o jeho dovolání rozhodnout i přesto, že už nežil. Odvolání zamítl kvůli brutalitě, bezcitnosti a zákeřnosti.
Zdroj: podcast Českého rozhlasu Dvojka Kriminálka, wikipedia.org, brnensky.denik.cz
KAM DÁL: Chladnokrevní vrazi důchodců manželé Stodolovi: Co se tenkrát opravdu stalo?