Podivná modrá polární záře nad Švédskem zamotala vědcům hlavu. Obyvatelé si mysleli, že na ně útočí vesmír
Jsme zvyklí na to, že si s námi občas vesmír i příroda hrají podle vlastních pravidel. Co ale znamenala podivná modrá polární záře, která se jen před několika dny objevila nad Švédskem? Máme se bát, nebo radovat z mimořádného světelného představení?
Vesmír pro nás je a jistě ještě dlouhá desetiletí i staletí bude velkou neznámou, rovnicí, kterou se lidstvu daří řešit jen velmi pomalu. A tak se může stát, že se objeví další a další jevy, jež si neumíme vysvětlit jen s pomocí již poznaných zákonitostí. Jako tomu bylo nedávno v případě podivné modré polární záře, která se objevila na obloze nad Švédskem Lidé byli takovým netradičním úkazem udiveni či dokonce vyděšeni, zatímco vědci se ihned dali do práce, aby zjistili, v čem tkví kouzlo takové záře. Na co přišli?
Neobyčejná modrá polární záře
3. listopadu, tedy jen před několika dny, se objevila na temné noční obloze modrá záře, popisovaná jako “stuha”, klenoucí se nad švédskou krajinou. První pozorování zvláštního jevu bylo hlášeno v 17:15 hodin místního času, ale brzy nato mohli tento úkaz pozorovat lidé v širokém okruhu. Záře sílila a nabírala doslova magické podoby. Na obloze se udržela přibližně půl hodiny, než “zapadla” za obzor. Po celou dobu se přitom kolem ní objevovala klasická zelená polární záře, na kterou jsou tamní obyvatelé zvyklí.
Jak vzniká skutečná polární záře?
Přirozená polární záře přitom vzniká ve chvíli, kdy se k Zemi dostanou elektrony a protony, vymrštěné ze Slunce při erupci v oblastech slunečních skvrn. Vzniká tak mrak nabitých částic, které putují vesmírem, a pokud se setkají s magnetickým polem Země, vytvářejí zajímavou a nádhernou podívanou, hlavně v polárních oblastech.
Tanec světel
Další zvláštností přírodní světelné show toho večera byla skutečnost, že se modrá a zelená polární záře protínaly a jakoby tančily kolem sebe, což je podle vesmírného fyzika Nishimura z Bostonské univerzity podle fyzikálních zákonů vlastně nemožné. Je to tedy další záhada modré polární záře, kterou si vědci museli přidat na seznam bodů k vyřešení. A jak se zdá, dnes už jsou ve svých poznatcích o hodný kus dále.
Co nebo kdo za to může?
Co se vlastně mohlo stát tak zvláštního, že se na nebi objevila modrá záře? Může za to vesmír, pozemská příroda, nebo snad dokonce sami lidé? Jak se v tuto chvíli zdá, poslední možnost je s největší pravděpodobností ta pravá. Právě onoho 3. listopadu podle vydané zprávy odpálila v rámci testů nejnovější ruská strategická ponorka Generalissimus Suvorov balistickou střelu Bulava. Ponorka se přitom právě nacházela v Bílém moři u poloostrova Kamčatka. A právě tento test spolu se současně probíhající geomagnetickou bouří mohly způsobit zmíněnou nevšední podívanou. Další důkazy pro své tvrzení mohou vědci získat již brzy, další obdobné testy jsou totiž již podle všeho naplánovány. Objeví se modrá polární záře znovu?
Pokud jde skutečně o zkoušky balistických střel, jistě bychom se bez takového světelného divadla rádi obešli…
Zdroj: spaceweather, eurasiatimes, wikipedie
KAM DÁL: Slunce zuří: Co se stane v příštích dnech, až obří a neobvykle aktivní sluneční skvrna namíří svoje erupce k Zemi?