S prevencí krevních sraženin vám pomůže lahodný koláč
Krevní sraženiny, které se zformují bezdůvodně, mohou vést ke vzniku mrtvice či infarktu. Jsou velmi nebezpečné, ne vždy totiž vykazují symptomy a my tak často o jejich vzniku ani nevíme. Je tedy důležité předcházet jejich vzniku.
Krevní sraženiny nejsou vždy naším nepřítelem. V momentě, kdy se zraníme, je nutné ránu zacelit, abychom neztratili větší množství krve. S tím nám pomáhají právě krevní sraženiny. V momentě, kdy se řízneme, se zformují v místě rány a zastaví tak krvácení.
Problém nastává ve chvíli, kdy se krevní sraženiny utvoří bezdůvodně. V takovém případě totiž mohou putovat cévami až do kritických lokací a způsobit tak infarkt či mrtvici. Některé krevní sraženiny se totiž po jejich zformování nerozpustí samy od od sebe a mohou tak vyžadovat odbornou intervenci.
Prevence vzniku krevní sraženiny
S prevencí zformování krevních sraženin vám mohou pomoci určité potraviny. Ideální je zaměřit se mimo jiné i na potraviny bohaté na flavonoidy. Jde o sloučeniny, které mají vysokou antioxidační schopnost a pomáhají tak našemu organismu snížit míru zánětu v našem těle.
Vysoká míra zánětlivosti v těle je totiž jedním z rizikových faktorů vzniku krevních sraženin. Při té náš organismus produkuje vysoké množství trombinu. Jde o určitý druh proteinu, jehož vysoká hladina v těle zvyšuje srážlivost krve, a tím pádem i pravděpodobnost vzniku krevních sraženin.
Vsaďte na fazole
Mezi potraviny s vysokým obsahem flavonoidů patří mimo jiné i fazole, ze kterých si můžete připravit lahodný koláč.
Vyhněte se ale fazolím v plechovce, ty totiž často obsahují vysoké množství soli. Nadměrná konzumace soli může přispívat ke vzniku srdečních onemocnění, může totiž zvýšit náš krevní tlak.
Proč jsou krevní sraženiny tak nebezpečné?
Na krevních sraženinách je velmi nebezpečné to, že v se v celé řadě případů nijak neprojevují. Člověk, u kterého vznikly, tak o tom, že putují cévami jeho těla, nemusí mít ani ponětí. V některých případech se projeví až příliš pozdě nebo symptomy, které je možné velmi lehce zaměnit s jinými zdravotními problémy.
Mezi příznaky vzniku krevní sraženiny patří:
- vykašlávání krve
- točení hlavy
- bolestivé dýchání
- obtížné dýchání
- zrychlený tep
- náhlá slabost nebo ztráta citu v obličeji či končetinách
- bolest nebo tlak na hrudi
- bolest, která se šíří do ramene, čelisti, zad nebo paže
- potíže s mluvením
- potíže s porozuměním
- problémy se zrakem
Vznik krevní sraženiny v končetinách se může projevovat mimo jiné také začervenáním, otokem nebo bolestí v dané oblasti.
Zdroj: WebMD, Mayo Clinic
KAM DÁL: Co se děje v ZOO: Petr odkopnul Viky! Takhle si chůva pohádku v zahraničí nepředstavovala.