Smrt je krásná, úžasná! Co viděli lidé, kteří zemřeli a zase se vrátili?
Od narození směřujeme k posledním okamžikům našich životů. Ale co se stane, co bude, až ta chvíle přijde, co uvidíme? Klišé v podobě bílého světla či světýlek na konci tunelu můžeme klidně nechat odpočívat. Během posledních několika let totiž odborníci získali několik fascinujících poznatků o tom, co se děje v mozku, když se naposledy nadechneme.
V únoru 2022 lékaři náhodně zaznamenali mozkovou aktivitu 87letého muže, který zemřel na infarkt. Před tímto osudným okamžikem byl pacient vybaven zařízením, které nepřetržitě monitorovalo jeho mozkové vlny v rámci léčby epilepsie. Záznamy elektroencefalografie (EEG) z okamžiku jeho smrti umožnily výzkumníkům získat nečekané poznatky o tom, co se děje, když přecházíme „na druhý břeh“.
Život nám probíhá před očima
EEG překvapivě ukázalo, že vzorce mozkové aktivity spojené se sněním a vybavováním si vzpomínek propukly v život právě ve chvíli, kdy srdce přestalo bít. I když je nemožné z těchto informací vyvodit nějaké pevné závěry, mozková aktivita související s obnovováním paměti může naznačovat, že v momentu smrti skutečně vidíme, jak se nám naše životy promítají před očima.
Umírat je příjemné a povznášející
Tato možnost je posílena následným zkoumáním čtyř pacientů s infarktem, kteří zemřeli na jednotce neurointenzivní péče (NICU) ve fakultní nemocnici v Ann Arboru v Michiganu. Lékaři sledovali neurální oscilace u pacientů v momentě jejich smrti a přitom pozorovali explozi aktivity v takzvané „horké zóně“, která se nachází na průsečíku temporálního, parietálního a okcipitálního laloku a je spojena se sněním a vědomím.
Aby však odborníci pochopili, jak se tyto vzorce mozkové aktivity promítají do skutečných prožitků, museli mluvit s lidmi, kteří zemřeli a vrátili se do života. V rámci stále probíhajícího projektu vědci nedávno zveřejnili poznatky ze série rozhovorů vedených v mnoha nemocnicích v USA a Velké Británii. Zveřejněním části dat v roce 2019 autoři odhalili, že 86 procent účastníků uvedlo, že viděli jasné světlo, zatímco 54 procent znovu prožilo hlavní životní události.
Potvrdila se tak dvě nejčastější klišé spojená s umíráním. Celkově byla zkušenost se smrtí popsána jako příjemná a povznášející, 95 procent respondentů tvrdilo, že pociťovali pocit radosti a míru, když opouštěli své tělo.
Mozek bojuje proti konci?
Mnoho pacientů si navíc bylo vědomo lékařských zákroků, které byly prováděny, když podstupovali kardiopulmonální resuscitaci, přestože byli zjevně v kómatu. Navzdory těmto poznatkům zůstává smrt temným tématem, které stále není z vědeckého hlediska ani zdaleka kompletně popsáno. Například není jasné, jak nebo proč mozek reaguje na svůj vlastní konec tím, že vytváří takové úžasné zážitky.
Jedna teorie – i když do značné míry spekulativní a neprokázaná – říká, že když umíráme, mozek uvolňuje silnou psychedelickou sloučeninu DMT ve snaze udržet neurony naživu v době, kdy už nemají kyslík. Pokud je to pravda, může to vysvětlit některé duchovní zážitky získané v okamžiku smrti. Jisté je jedno – všichni jednou zjistíme, co se v okamžiku smrti děje.
Zdroje: redakce, iflscience.com, resuscitationjournal.com
KAM DÁL: Počet nádorů mozku roste. Lékařka vysvětluje, čeho si všímat a jaké jsou příznaky.