V muži uvízly dva litry stolice. Kručení žaludku může znamenat i plynatost a příznaky problémů

Bolest břicha je jedním ze symptomů
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Když máte hlad, je to rachot. Doslova. Kručení v žaludku často slyší i lidé kolem vás. Je to normální, nic neobvyklého se neděje a zažili jsme to už asi všichni. Ale co se ve skutečnosti děje uvnitř vašeho břicha, když vydává tyto zvláštní zvuky? Možná se budete hodně divit, ale může to signalizovat i nebezpečí vážné nemoci.

Důvodem, proč nám kručí v žaludku, když máme hlad, je něco jako zpětná vazba od našeho těla. Říká nám, že se musíme najíst. Svaly našeho trávicího traktu se proto stahují a uvolňují. Drnčení a bublání, které útroby břicha vydávají, mají dokonce své vlastní jméno – borborygmus, což v řečtině znamená dunění. Všechno ale není jen o hladu. Existují hned tři klíčová vysvětlení, proč nám kručí v břiše, pokud jsme se dlouho nenajedli.

Pohyby svalů

Hladké svaly lemují většinu gastrointestinálního traktu ve svazcích, které se mohou stahovat a uvolňovat, aby pomohly jídlu pohybovat se správným směrem. Pokud si představíte sérii trubiček, kterými se jídlo musí pohybovat (podobají se střívkům od klobásy), snadno odvodíte, že prostě potřebují mačkat, aby se pevné látky pohybovaly tam, kam je třeba. A přesně to dělají vaše svaly. Odborné slovo pro tento rytmický stlačovací pohyb je peristaltika.

Tyto svalové kontrakce mohou nejen posouvat jídlo, ale také pohybovat plyny a kapalinami, takže si dokážete představit, jaké všemožné zvuky ve finále vydávají. Zvuky se přitom neomezují jen na žaludek, často pocházejí i ze spodní části střev.

Prázdný žaludek

Jídlo je téměř dokonalým tlumičem zvuků ze žaludku. Takže když je prázdný, všechno se rozléhá mnohem hlasitěji. Není to tom, že by žaludek prováděl jiné úkony než obvykle. Zkrátka jen vše mnohem lépe slyšíte. 

Hormonální zpětná vazba

Hormony nám pomáhají sledovat potřebu výživy ve formě ghrelinu a leptinu. Ghrelin nám říká, že máme hlad, zatímco leptin upozorňuje na sytost. Některé studie na zvířatech ukázaly, že ghrelin může zvýšit motilitu a vyprazdňování žaludku. Studie, do které byli zapojeni dobrovolníci, zjistila, že podávání ghrelinu rozpohybuje naše střeva rychleji než fyziologický roztok.

Je tedy možné, že když dostaneme hlad, ghrelin může zvýšit svalové pohyby, které vedou k borborygmu. Ale je to složitá část naší fyziologie zahrnující mnoho hormonů, kterým stále úplně nerozumíme.

Kručí v břiše, jen když máme hlad?

Ne! Naše střeva se potřebují vyčistit. Pryč musí spousta věcí, včetně hlenu, plynu a tekutin, takže peristaltika neustále pracuje na tom, aby se věci hýbaly, abychom nezaznamenali žádné nahromadění. Jak by vám mohl říci každý, kdo zažil silnou plynatost, nahromadění plynů může být velmi bolestivé a v případě zablokování střev a volvulu (zkroucení střeva), to může znamenat potřebu akutní operace.

Existují případy fekální impakce, která způsobila, že člověk ztratil schopnost chodit, protože se u něj vyvinul život ohrožující syndrom břišního kompartmentu. Uvízly v něm totiž přibližně dva litry stolice. Není to pěkná představa.

Obsah tohoto článku v žádném případě není zamýšlen jako náhrada za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu. S dotazy, které můžete mít ohledně svého zdravotního stavu, se vždy obraťte na kvalifikované odborníky.

Zdroje: redakce, iflscience.com, sukl.cz

KAM DÁL: Psychedelika snižují depresi a úzkosti. Mohla by řešit léčbu poruchy příjmu potravy.

Klíčová slova: