Britové vyvinuli tekutá probiotika, která jako jediná dokážou projít živá do střev

Rovnováha v zastoupení jednotlivých kmenů bakterií v našem mikrobiomu je důležitá pro celou řadu procesů v našem těle
Rovnováha v zastoupení jednotlivých kmenů bakterií v našem mikrobiomu je důležitá pro celou řadu procesů v našem těle
zajímavost

Jak dostat přátelské bakterie „živé a zdravé“ do střev? Po cestě jim totiž hrozí nebezpečí v podobě žaludečních šťáv, které mohou probiotické kultury hodně poškodit. Do střev tak často dorazí jen zlomek původního množství. S nadějnou odpovědí přišli vědci z University College London, kteří zvolili metodu tzv. vodní báze s filtrovaným extraktem z naklíčeného ječmene. Probiotika díky tomu vydrží živá dostatečnou dobu a vodní suspenze jim zároveň umožní projít žaludkem velmi rychle. Vůbec se tak nespustí proces trávení a do střev dorazí v plné síle a téměř stoprocentním množství.

reklama

Prospěšnost probiotik pro naše střevní bakterie již prokázala řada vědeckých studií. Mikrobiom, jak je soubor mikroorganizmů v našich střevech nazývaný, ovlivňuje v našem těle kromě trávení celou řadu procesů. Jeho vyváženost je proto důležitá. Stres, nevhodná strava či například antibiotická kúra ho mohou negativně ovlivnit, a v tu chvíli je vhodné sáhnout po probiotikách a vychýlenou rovnováhu obnovit.

Vypadá to nadějně

Živé bakterie je ale potřeba dostat do střev přes trávicí šťávy, které nejsou pro přežití bakterií vůbec vhodné. S nadějným řešením přišli britští vědci z University College London (UCL), kteří zvolili metodu tzv. vodní báze. Její podstatou je, že živá probiotika jsou uchována v roztoku a trávicím traktem procházejí velmi rychle, aniž by spustily proces trávení.

Potvrdil to experiment, ve kterém vystavili několik běžně dostupných probiotických preparátů působení prostředí simulujícím žaludeční šťávy. „Testované výrobky na bázi tekutin vykazují lepší výsledky, pokud jde o přežití bakterií, ve srovnání s testovanými výrobky sušených produktů,“ konstatovali výzkumníci Mansa Fredua-Agyeman a Simon Gaisford s tím, že probiotické bakterie ve vodní suspenzi jsou schopny bez větších ztrát překonat nehostinné prostředí žaludečních šťáv a dostat se až do střev.

Živá probiotika eliminují patogeny  

Rovnováha v zastoupení jednotlivých kmenů bakterií v našem mikrobiomu je důležitá pro celou řadu procesů v našem těle. Její porušení se naopak projevuje celou řadou komplikací. Podle posledních zjištění mají probiotika potenciál efektivně eliminovat škodlivé patogeny, jako je například Clostridium difficile. Tato bakterie se často ve střevech přemnoží po antibiotické kúře a vyvolává průjmy, ve vážnějších případech i nebezpečnou enterokolitidu. Při braní antibiotik je proto důležité adekvátně doplňovat i probiotika, aby se střevní mikrobiom co nejdříve obnovil a zamezilo se přemnožení patogenů.

V souvislosti s tím vyznívá nadějně prohlášení profesora Simona Gaisforda z UCL, který se podílel na studii pro společnost Symprove, která probiotika na tekuté bázi v Británii vyvíjí: „Nejnovější data ukazují, že probiotika Symprove mají v laboratorním prostředí jasný inhibiční efekt na patogeny, včetně Clostridium difficile a MRSA (kmeny bakterie Staphylococcus aureus, které získaly rezistenci vůči antibiotiku meticilinu). Toto je rozhodně velmi důležitý první krok, vedoucí k používání prospěšných živých bakterií jako součást péče o pacienty s potenciálně život ohrožujícími infekcemi.“

Tekutá probiotika také zásadně mění dosavadní distribuční praxi na ose výrobce – spotřebitel. Jelikož jsou zmíněná živá probiotika uchovávána ve filtrovaném extraktu z naklíčeného ječmene, vyžadují speciální péči a nesnesou delší skladování, není možné je koupit v lékárnách, ale posílají se jednomu každému uživateli v individuálním režimu.

KAM DÁL: Medu bude letos dostatek, ceny mírně vzrostou, míní experti.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/britove-vyvinuli-tekuta-probiotika-ktera-jako-jedina-dokazou-projit-ziva-do-strev-69377
reklama
#zdraví
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.