Legionářská nemoc nepatří jen do historie. Nakazit se můžeme i dnes a léčba trvá dlouhé týdny

Ještě nedávno bylo hlavním tématem očkování proti covid-19, ale celá řada lidí ani plně nevyužívá očkovací látky chránící před dalšími vážnými onemocněními
Ještě nedávno bylo hlavním tématem očkování proti covid-19, ale celá řada lidí ani plně nevyužívá očkovací látky chránící před dalšími vážnými onemocněními

Tématem číslo jedna - a zdá se, že nyní snad jediným - je samozřejmě koronavirus. To ale neznamená, že ostatní nemoci zázrakem zmizely. Jsou tady, a to dokonce i takové, u kterých bychom asi ani to nečekali. Věděli jste například, že i v dnešní době je možné se nakazit tak zvanou legionářskou nemocí, jejíž název by napovídal, že odešla spolu s válečným běsněním?

reklama

Co je vlastně legionářská nemoc? Jde o chorobu, kterou způsobují bakterie rodu Legionella. Nejméně dvacet jejích typů z přibližně šedesáti, které celkem existují, je schopno vyvolat infekci, jejímž výsledkem je v těžším případě zápal plic, s nímž se nemocný potýká i několik týdnů, a v tom lepším případě pak přibližně týden trvající “chřipka” bez zápalu plic.

Proč “legionářská nemoc”?

Nemoc byla pojmenována po jednom z incidentů, kdy se touto nemocí nakazilo 221 účastníků setkání amerických legionářů. Pro 36 z nich bylo bohužel setkání se starými přáteli osudným. Stalo se to v roce 1976 ve Filadelfii a příčinou byla zanedbaná hygiena tamní klimatizace, který poskytla ideální podmínky pro množení bakterií. Ty se poměrně rychle množí právě ve vlhku a teple. Ideální je pro ni rozmezí od 20 do 45 °C. Při nižší teplotě se nemnoží a teploty nad 55 °C jsou pro ni likvidační.

Počet případů roste

I když není legionářská nemoc v našich končinách naštěstí příliš rozšířená, v posledních letech počty nakažených přece jen rostou. Jestliže v roce 2010 evidovaly statistiky 42 případů, v roce 2015 to bylo 120 diagnostikovaných pacientů a v minulém roce už 280. Nakazit se přitom můžeme hlavně vdechnutím vzduchu, v němž jsou tyto bakterie přítomny. Není ale vyloučená ani nákaza při vypití znečištěné vody nebo při požití potravy, v níž se bakterie rodu Legionella nacházejí. Jistou útěchou může být, že prozatím nebyl prokázán přenos onemocnění mezi lidmi. Nakazit se ale můžeme například ve vířivkách nebo v termálních bazénech a na podobných místech, kde může dojít k množení bakterií na místech pro ně příhodných, jimiž jsou hlavně nevhodně udržované stavby s vyšší vlhkostí.

Jaké jsou příznaky legionářské nemoci?

Mezi hlavní příznaky této choroby patří vysoké horečky, zimnice, slabost a bolesti svalů, dýchací problémy a suchý kašel, často se může přidávat také zmatenost pacienta, nevolnost, bolesti hlavy nebo dokonce selhávání ledvin. Vnímavější k této nemoci pak jsou lidé, trpící cukrovkou, jinými plicními nebo srdečními chorobami nebo onemocněním ledvin či pacienti, kteří se potýkají s rakovinou. Rizikovější skupinu pak také tvoří lidé ve věku vyšším než 40 let.

Jak se před legionářskou nemocí chránit?

Stejně jako obecně před každou infekční nemocí. Je potřena udržovat svoje tělo v takové kondici, aby bylo schopno se účinně bránit. Jde tedy o správnou životosprávu, především pak zbavení se případné závislosti na cigaretách, ale pomůže také zdravý jídelníček, dostatek pohybu, spánku a klidný život bez zbytečných stresů. Pokud už se ale onemocnění, vyvolané zmiňovanými bakteriemi, objeví, mívá příznaky podobné zápalu plic, a proto je jen málokdo zanedbá. Léčba se potom provádí podáváním antibiotik. Pokud by ale nebyla vůbec léčena, je bohužel možné očekávat smrtnost až 80 %.

KAM DÁL: Ráje bez automobilů. Nádherná místa, na kterých zaplesají srdce milovníků klidu a starých pořádků.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/legionarska-nemoc-nepatri-jen-do-historie-nakazit-se-muzeme-i-dnes-a-lecba-trva-dlouhe-tydny-62748
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.