Nebezpečné krevní sraženiny: Rozpustit je může jeden běžný druh ovoce
Některé druhy krevních sraženin nám mohou způsobit vážné zdravotní problémy, některé z nich mohou dokonce skončit smrtí. Patří mezi ně mimo jiné i mrtvice nebo infarkt. Naštěstí existují způsoby, jak vzniku krevních sraženin alespoň do určité míry zabránit nebo je rozpustit.
Ne všechny krevní sraženiny pro náš organismus představují hrozbu. V momentě, kdy se řízneme do prstu nebo spadneme z kola, nám krevní sraženiny zachraňují život. Rychle se totiž zformují, aby zastavily krvácení v poraněné části našeho těla, jak na svém webu uvádí WebMD.
Problém ale nastává v případě, kdy v našem organismu vznikají bezdůvodně. Často k jejich vzniku dochází zejména v končetinách, poté ale mohou cestovat v krevním oběhu a dostat se až k našemu srdci či mozku, kde mohou způsobit blokaci a zapříčinit tak vznik infarktu či mrtvice.
Příčiny vzniku krevních sraženin
Tyto útvary vznikají v momentě, kdy naše krev zhoustne a začne se z ní vytvářet pevnější hmota. Proces houstnutí krve a tvorby krevních sraženin ve většině případů spouští nějaký typ zranění, mohou se ale objevit v momentě, kdy zraněni nejsme.
Mezi zdravotní stavy a faktory, které mohou vyvolat vznik krevních sraženin, patří mimo jiné:
- obezita
- užívání hormonální antikoncepce
- infarkt
- těhotenství
- kouření
- mrtvice
- upoutání na lůžko
- srdeční arytmie
- arterioskleróza
- hluboká žilní trombóza
- koronavirus
- onemocnění periferních tepen
- výskyt krevních sraženin v rodině
- podstoupení operace
Jak krevním sraženinám do jisté míry předcházet?
S prevencí vzniku nebezpečných krevních sraženin vám může mimo jiné pomoci i obyčejný ananas nebo ananasová šťáva. Toto sladké ovoce obsahuje obrovské množství bromelainu. Jde o skupinu skupinu různých enzymů, která má celou řadu biochemických vlastností Bromelain mimo jiné zvyšuje schopnost našeho organismu rozpouštět krevní sraženiny, jak dokazují studie.
To ale zdaleka není vše, některé výzkumy totiž poukazují na to, že bromelain má mimo jiné i silné protizánětlivé účinky. Mimo prevenci proti vzniku krevních sraženin tedy pomáhá i snížit míru zánětlivosti v našem těle a zlepšit tak náš celkový zdravotní stav.
KAM DÁL: Hypotyreóza: Problémy se štítnou žlázou poznáte i podle hlasu.