Vliv očkování proti covidu na ženský cyklus: Studie odhalila odchylky od normálu a porovnala vakcíny
Očkovat se, nebo neočkovat? Tato téměř hamletovská otázka trápí už od prvních zmínek o možné a případně povinné vakcinaci proti covidu-19 mnoho lidí na celém světě a Češi nejsou výjimkou. Vědci nyní odhalili další souvislost mezi očkováním a změnou fyziologických projevů člověka. O co jde a jak závažné tyto odchylky jsou?
Tentokrát se vědci zaměřili na ryze ženskou otázku, tedy na možné změny v menstruačním cyklu, vyvolané podáním vakcíny proti covidu. Jak se ukázalo, k jistému ovlivnění u některých z respondentek skutečně došlo. Podle prezentace výsledků studie společností Apple Women's Health Study, která se, jak už z jejího názvu plyne, zabývá hlavně právě ženským zdravím, jde o výkyvy v délce zmiňovaného cyklu. Dopady jsou ale jen minimální a navíc nepřetrvávají déle než několik málo měsíců - v těch nejvýraznějších případech.
Téměř 10 000 žen
Do analýzy, jejíž výsledky byly před nedávnem prezentovány, byly zahrnuty odpovědi 9 652 respondentek, celkem bylo hodnoceno přes sto dvacet tisíc údajů a výsledky tedy jistě mohou být vypovídající. Ze všech respondentek jich 88 % uvedlo, že prošly očkováním proti covidu a pouze 12 % z nich se vakcíně stále bránilo. 55 % očkovaných nahlásilo vakcínu společnosti Pfizer, 37 % bylo očkováno Modernou a jen 7 % volilo vakcínu firmy Johnson & Johnson.
Délka menstruačního cyklu
Vědci po důkladném zhodnocení všech vstupních dat k závěru, že očkování proti covidu skutečně ovlivňuje délku menstruačního cyklu, ale tento posun je stále ještě v hranicích běžného biologického stavu, rozhodně tedy nejde o oddálení v řádech mnoha dnů nebo týdnů. Jestliže se vakcíny typu mRNA, tedy Moderna a Pfiser, podílely na změně v pochodech v ženském těle a podepsaly se oddálením nástupu menstruace v průměru o půl dne v případě první dávky a o 0,39 dne při druhé dávce očkování, jednorázová vakcína firmy Johnson & Johnson zaznamenala posun o 1,26 dnů.
Není to nic tak neobvyklého
Jak ale jedním dechem hodnotitelé ve svém sdělení oznamují, nejde o následky trvalé. Vše se navrací k normálnímu stavu ve většině případů hned v následujícím měsíci, u některých žen přetrvává taková drobná změna po několik málo následujících cyklů. Jak bylo ale dále zveřejněno, obvyklá odchylka v délce cyklu u žen, které byly ochotny se studie zúčastnit, je dokonce až 4,2 dne. V porovnání s těmito údaji tedy není zásah vakcíny nijak podstatný.
Profesorka nabízí odpovědi
Profesorka Victoria Male z Imperial Collage London ve svém článku zveřejněném v časopisu Science nabízí možný důvod takového ovlivnění ženského těla. Podle jejího názoru může jít o ovlivnění přenosu signálů mezi hypofýzou, hypotalamem a vaječníky. Dalším z možných důvodů je podle jejího názoru neznámý dopad na imunitní buňky, které se podílejí na obnově tkáně výstelky dělohy, která během cyklu prochází významnými změnami.
Jaký dopad má samotný covid?
Jak ale nakonec profesorka poznamenala, nikdo prozatím takto nezkoumal vliv samotného onemocnění na ženský cyklus. Není tedy možné vyloučit, že jsou jeho dopady stejné či dokonce vyšší, a na závěr upozornila, že se při vývoji nových léků obecně málo dbá na podobné průzkumy. Do budoucna by si přála, aby této problematice bylo věnováno více prostoru.
Zdroj: medicalxpress, National Institutes of Health, Apple Women's Health Study
KAM DÁL: Hubnutí: Se shozením přebytečných kilogramů vám pomohou i oříšky.