Dali mi sádru, co teď? Dovolenou i koupání v pohodě zvládnete

Koupací návlek je řešením i pro situace, kdy na sádru či bandáž jen občas stříkne voda

Zlomená ruka nebo noha je jednou z největších nepříjemností, která nás může potkat. Když pomineme okamžitou bolest, nejvíce nás trápí následná náprava úrazu. Život se sádrou je, obzvláště v létě, učiněné peklo. Sbohem dovolená, sbohem moře. Nebo ne? Existuje technologie, která by nám dovolila třeba i potápění?

reklama

Pád, křupnutí v kosti a prudká bolest. I když nejste lékaři, tak víte, že je ruka zlomená. Za dva týdny jste měli odjíždět na dovolenou, tak tomu se říká pech. Ovšem máte štěstí v neštěstí, protože žijete v době, kdy není koupání se sádrou vůbec žádný problém. A ve finále je úplně jedno, jestli myslíte na mořské vlny nebo napuštěnou vanu a pohodičku s vínem a svíčkami. Ale vezměme to hezky popořádku.

Ekzém po namočení

Pevně a neprodyšně uzavřená kůže pod sádrou nám může způsobovat více nepříjemných pocitů než zlomená kost sama o sobě. „Někteří pacienti pod ní mají ekzém, protože sádru namočili. Voda pod materiálem zapařuje kůži a pak je to hodně ošklivé,“ popisuje lékařka Hana Janíčková běžné případy z praxe.

„Už jsem viděla ledacos. Začíná to třeba drobečkem, který spadne pod sádru a začne svědit. Pacient se drbe pletací jehlicí a místo si rozdráždí skoro do krve. Pak to chce uklidnit a nalije si tam tělové mléko. Jen to zhorší.“ Lidé si prý často neuvědomují ani to, že srůstání kosti a obnova svalů a chrupavek kolem může svědit zcela přirozeně. Jde prý o pocity od lehkého šimrání, po svědění, které nutká k pořádnému poškrábání. „Někteří pacienti se do zlomeniny klidně praští. Dokonce i když to bolí, na chvíli to utlumí svědění,“ dodává lékařka.

Největší komplikace? Sádra se musí udržovat v suchu. Ruka se nám pod sádrou potí. Materiál se rychle zašpiní. Nemůžeme do vody. Vlhkost pod sádrou nás svědí.

Vychytávky, které vyřeší všechny starosti

  • Sypký pudr je nejlepším řešením všech problémů se svěděním. Rozhodně nic neriskujte s krémem. Nejhorším nápadem je přitom sádru propláchnout. Ta musí zůstat suchá za všech okolností!
  • Sádra nemusí nutně znamenat konec možnosti strávit léto u vody. A ano, klidně můžete i plavat nebo se potápět. Existují totiž koupací návleky, které uchovají sádru neprodyšně uzavřenou v bezpečí. Vyhnete se tak ekzému.
  • Pořiďte si kočku. Je to možná trochu zvláštní, ale kočky předou ve zvláštní frekvenci, která napomáhá hojivým procesům v lidských kostech. Posaďte si ji na klín nebo rovnou na sádru a hlaďte.

Jak si zaplavat se sádrou?

Všechny super věci, které můžete se sádrou dělat a ulevit si od všeho možného, jsou strašně fajn. Ale to nejlepší teprve přijde. Plavání se sádrou bylo zkrátka tabu. Jasně, můžeme vyzkoušet nejrůznější hlouposti jako použít gumičky a igelit. Nebo můžete zkusit udržet při plavání končetinu nad hladinou tak, aby se nenamočila. No, nechme toho. Dříve či později stejně zjistíte, že jsou to jen nesmysly a budete ještě více naštvaní. Pokud ovšem nezvolíte stoprocentně účinnou variantu.

Měli byste vědět, že se dá sehnat koupací návlek, který udrží jakoukoliv sádru v naprostém suchu. Funguje na bázi vakua a manžety, která sice neumožní vodě dostat se na a pod sádru, ale zato umožní plné prokrvení ruky nebo nohy. Využít ho mohou i lidé, kteří nechtějí, aby se jim dostala voda do stehů nebo do jiných otevřených ran. Tyto problémy často trápí například i diabetiky.

Jak na to?

Používají se tak, že se přetáhnou přes zlomeninu a pumpičkou - balónkem se přes ventilek vypumpuje z návleku vzduch. Ten se tak doslova přisaje na končetinu. Proces netrvá ani dvě minuty, takže rychlovka. A pak už hurá do vody! Potápění, plavání, cokoli bez omezení. Samozřejmě existuje i návlek na nohu, ten je opatřen i protiskluzovou podrážkou. Ostatně, zadejte do vyhledavače heslo koupací návleky a sami uvidíte, co na vás „vyskočí”.

Návleky jsou v modré barvě, která k vodě tak nějak patří. Jsou vyrobené z elastického latexu a jsou unisexové, ale přeci jen je dobré si velikost předem vybrat podle tabulky. To proto, aby bylo možné koupací obleček na sádru přetáhnout přes nejtlustší místo. Děti potěší možnost návleky pokreslit lihovkou. Po zbavení se sádry není návlek na vyhození. Můžete ho prodat nebo darovat. Anebo raději ne, co když se bude ještě hodit?

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/dali-mi-sadru-co-ted-dovolenou-i-koupani-v pohode-zvladnete-33385
reklama
#teplo #plavání #sádra #koupáci návleky #dovolená #zlomenina #k vodě #se sádrou #zlomená ruka #léto #zlomená noha
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.