Češi jsou lajdáci, o svůj zrak nepečují. Očím škodí stres, málo spánku i špatné brýle

Světový den zraku letos připadá na 10. října. Tento den má upozornit na problémy spojené se zrakovými vadami, jako je například slepota či různé poruchy vidění a dioptrické vady. V Česku počty lidí s oční vadou neustále stoupají, navíc se snižuje věk pacientů. V péči o zrak ale Češi zaostávají.

reklama

Statistiky uvádějí, že zhruba každý třetí Čech nosí brýle nebo kontaktní čočky. Věk lidí, které trápí nějaká forma dioptrické vady, navíc neustále klesá. Stoupá i počet lidí se šedým zákalem - ve věku nad 75 let má šedý zákal různého stupně až 70 procent Čechů. Preventivní prohlídky, které dokáží oční vadu odhalit včas a usnadnit její léčbu, přitom Češi neustále podceňují.

Třetina Čechů kašle na prohlídky

"Velký podíl na růstu počtu lidí s dioptrickou vadou a zároveň snižování jejich věku má dnešní moderní doba, konkrétně životní styl, stres, nedostatek spánku, počítače, mobily, nedostatečná ochrana očí a podceňování preventivních prohlídek u očního lékaře. Podle dostupných průzkumů až třetina Čechů zanedbává preventivní prohlídky a k očnímu lékaři se většinou dostaví, až když mají problém. Podle statistik dokonce 10 procent Čechů nenosí brýle, i když by je potřebovali," vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Po 40. roce věku, kdy téměř každý člověk potřebuje brýle alespoň na čtení, by měli lidé docházet na oční vyšetření pravidelně jednou za dva roky. "Samozřejmě při akutních stavech, jako je zhoršené vidění, zánět oka nebo úraz, by měli pacienti vyhledat očního lékaře co nejdříve. I když má ale člověk pocit, že vidí bez jakéhokoli omezení, neměl by se ordinaci očního lékaře vyhýbat. Včasné odhalení jakéhokoli problému je pro jeho léčbu zásadní. Pokud se tak nestane včas, může to mít pro zrak nezvratné následky, v krajních případech může pacient i oslepnout," uvedl Pavel Stodůlka.

Brýle na internetu jsou problém

Vedle důležitosti preventivních prohlídek se Světový den zraku snaží upozornit i na důležitost správného výběru korekční pomůcky. Ani v nákupu dioptrických brýlí ale Češi nevynikají. "Problémem může být zejména pořizování takzvaných hotových brýlí v internetových obchodech, drogeriích nebo na benzínových pumpách. Pokud se lidé rozhodnou problémy se zrakem řešit pouze na vlastní pěst a nikdy nenavštíví očního lékaře, mohou si zadělat na vážné problémy. Některá poškození zraku mohou být i nevratná," varovala Jarmila Šneidrová, lékařka zlínské oční kliniky.

Volně prodejné brýle bez předpisu jsou určeny pouze na čtení a lidé by je měli používat jen krátkou dobu, například při čtení etiket v obchodě, nikoli jako hlavní brýle, jak se velmi často stává. "Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu. Hlavním problémem volně prodejných brýlí je to, že nejsou přesně nastavené na oči konkrétního člověka a mohou někdy spíše uškodit než pomoci. Špatně vycentrované brýle mohou způsobit šilhání, bolesti hlavy nebo rychlejší únavu. Navíc existují lidé, kteří kromě brýlí na blízko potřebují i brýle na dálku - takové například v drogerii koupit nelze," doplnil Pavel Stodůlka.

Špatné čočky = poškození zraku

Kromě zanedbávání preventivních prohlídek a nákupu levných brýlí na tom nejsou Češi nejlépe ani v péči o kontaktní čočky. Podle různých průzkumů až každý druhý nositel kontaktních čoček nedodržuje pravidla správné péče o ně, a tím zvyšuje riziko komplikací s tím spojených. Nejčastějším problémem je nedodržování plánované výměny. Například je-li kontaktní čočka 14denní, je nutné vyhodit ji 14 dní ode dne otevření obalu. Neznamená to tedy, že si ji člověk může čtrnáctkrát nasadit v libovolném časovém období.

"Dalším problémem je, že kontaktní čočky ukládají jejich majitelé několikrát po sobě do stejného roztoku nebo nevyměňují pouzdro. V závitech se pak dají mnohdy najít plísně. Důležité také je mít před každou manipulací s kontaktními čočkami umyté ruce. Vždy je třeba pamatovat na to, že i nošení kontaktních čoček má svá pravidla. Pokud se jimi jejich majitelé neřídí, mohou si způsobit nepříjemné záněty i trvalé poškození zraku," uzavřela Jarmila Šneidrová.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/cesi-jsou-lajdaci-o-svuj-zrak-nepecuji-ocim-skodi-stres-malo-spanku-i-spatne-bryle-44677
reklama
#zrak #oči #péče #spánek #brýle #kontaktní čočky
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.