Bolesti moderní doby: Tabletové rameno či syndrom esemeskového krku

Moderní doba nám přináší spoustu nových digitálních možností, ale ty s sebou nesou i mnoho negativ v podobě bolestí či zranění pohybového aparátu. Věděli jste například, že tenisový loket nevzniká jenom ze sportu, ale můžete ho mít i z počítače? Ale není to zdaleka pouze tato jedna věc.

reklama

Dnešní svět už je takový. Neustále někam spěcháme, život si zdánlivě usnadňujeme různými technologiemi a moderními pomůckami. Jenomže právě ty mnohdy mohou i za náš zhoršený zdravotní stav a potíže. Víte, jaké konkrétní bolesti mohou vznikat díky moderním technologiím? Možná se budete hodně divit.

Páteř dostává zabrat

Trpí především oblast krční páteře, zápěstí, předloktí, celá záda, podle toho, jak už jsme je stačili přetížit. A nejsou to jen svaly, ale i vazivové tkáně. "Třeba v oblasti krku jich je hodně. Navíc špatné postavení hlavy, krku a ramen může způsobit úbytek vitální kapacity plic a sníží se i krevní průtok do mozku," vysvětluje primářka rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela Tomanová.

Lidé se pak mohou cítit třeba unavení. Pokud svaly a vazy například na předloktí dlouhodobě přetěžujeme, vytvoří se takzvaný nespecifický zánět. Ortopedi jsou zvyklí dávat pak třeba předloktí do sádry nebo ortézy.

Lidé si mohou ublížit i cvičením jógy. Je totiž jóga a jóga. Někdy se tak říká i cvičení, které je namíchané se vším možným. Klasické jógové cvičení je hodně zaměřené na takzvané posturální svaly, které nás udržují ve vzpřímeném postoji. Ty máme vzhledem ke způsobu života už tak hodně přetížené. Třeba pozdrav slunci je zátěžové cvičení. Ale jógové protahovací a uvolňovací cviky jsou dobré. 

Tenisový loket z počítače

Pokud často pracujete u počítače, můžete mít problémy s karpálním tunelem nebo předloktím. Když budete pokračovat a přetížení ruky bude velké, dopracujete se i k tenisovému lokti. Ten není výsadou sportovců, dnes se hodně spojuje právě s prací na počítači.

"Možná vám budou léčit úpon právě jen v oblasti lokte, ale to nebude nejspíš správně. Není správné léčit jen jedno místo, musí se řešit celkové nastavení těla a zlepšit funkce svalů předloktí," podotýká Tomanová.

Tabletové rameno

Když držíte tablet, čtečku nebo větší chytrý telefon, víc namáháte oblast ramene. Digitální technologie nám působí nejen problémy spojené s krční páteří, ale zároveň i s hrudní a bederní páteří. Ale oblast krku bývá postižená nejvíc, jak dokazuje biomechanický model, který jsme udělali ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým.

Ukazuje se, že naše krční páteř se posouvá dopředu a jinak zakřivuje. "Není prohnutá tak, jak by měla být, ale rovná. Hlavními viníky jsou chytré mobilní telefony a hlavně hodiny práce ve vynucené poloze," má jasno lékařka.

Jak škodí mobil?

Říkáme tomu syndrom esemeskového krku. Při používání mobilního telefonu stojíme jinak, než je naše tělo přirozeně zvyklé a stavěné. Máme sehnutou hlavu, abychom viděli na obrazovku telefonu. Dlouhodobé přetížení krku může vést, stejně jako u jiných částí páteře, až k počínajícím výhřezům plotének.

A to třeba už u dvacetiletých, kteří dlouho sedí, pracují s chytrým telefonem, tabletem či na počítači. Řeknou, vždyť je to jen chvilička, ale oni takhle sedí pořád, ve škole, doma, v dopravních prostředcích, všude je vidíte s ohnutou hlavou. Nasčítá se to. A také nás zlobí takzvaný blackberry palec, pojmenovaný podle prvního mobilu s velkou klávesnicí. Od toho, jak píšeme esemesky nebo surfujeme na mobilu po internetu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/bolesti-moderni-doby-tabletove-rameno-ci-syndrom-esemeskoveho-krku-54968
reklama
#bolest #tablet #rehabilitace #jóga #mobil
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.