Bylinky, které vám pomohou v boji proti chřipce a nachlazení. Připravte si rozmarýnovou koupel
Nejrůznější druhy bylin se k léčbě chřipky a nachlazení používají již po staletí. Existuje hned několik běžných druhů bylin, které vám mohou pomoci nejen s léčbou těchto běžných druhů nemocí, ale také s jejich prevencí.
Bylinky vám pomohou zbavit se smrkání, kýchání, záchvatů kašle, ale i dalších projevů chřipky a nachlazení.
Kozinec blanitý
Tato bylinka vám nejvíce pomůže s prevencí těchto onemocnění, jak informuje National Geographic.
Pravidelná konzumace extraktu z kořene kozlíku zlepšuje funkci bílých krvinek a posiluje tak náš imunitní systém. To ale není vše. Kozinec blanitý nám může pomoci dokonce i v boji proti rakovinným buňkám. Tato bylinka totiž mimo jiné zvyšuje hladinu interferonů. Jde o aktivní proteiny účinné v boji proti virovým infekcím a nádorům.
Jak kozinec blanitý užívat? Můžete si vybrat z celé řady způsobů, tato bylinka je dostupná ve formě kapslí, tinktury, ale můžete si z ní také připravit čaj. Konzumaci této byliny by se měli vyhnout těhotné a kojící ženy. Lidé s jakýmkoliv druhem autoimunitního onemocnění by se měli před užíváním kozince blanitého poradit se svým praktickým lékařem.
Bez černý
Plody této rostliny jsou nabité vitamínem C a antioxidanty. Jde tedy o skvělý přírodní nástroj k posílení naší obranyschopnosti.
Tato rostlina nám ale může pomoci s léčením chřipky a nachlazení, snižuje otoky sliznic, může nám tak pomoci mimo jiné i zbavit se příznaků alergií. Spolehlivě nás zbaví ale i ucpaného nosu a dutin a nepříjemného kýchání.
Jak bez černý užívat? Ideální je užívat plody bezu ve formě sirupu nebo pastilek. Rozhodně bychom se měli vyhnout konzumaci nezralých plodů černého bezu a také konzumaci ostatních částí této rostliny.
Proskurník lékařský
Tato méně známá bylina nám může pomoci zklidnit podrážděné sliznice, zbavit se kašle, ale také zažívacích potíží. Proskurník dokonce obsahuje léčivý typ látky s vysokou viskozitou, kterou můžete aplikovat na popraskanou, suchou a iritovanou pokožku.
Jak proskurník užívat? Pro pomoc v boji proti chřipce a nachlazení je ideální konzumovat proskurník v podobě nálevu nebo čaje.
Rozmarýn
S prevencí proti chřipce a nachlazení vám pomůže mimo jiné i rozmarýn, kterým můžeme mimo jiné i posílit naši obranyschopnost. Tato aromatická bylina vám dokonce pomůže i s úlevou od bolestí svalů, která je s chřipkou a nachlazením často spojena.
Jak rozmarýn užívat? Pro úlevu od bolesti svalů je ideální zalít rozmarýn vařicí vodou, nechat do 10 minut louhovat a hotový nálev přidat do teplé lázně.
Tymián
Tymián se již stovky let používá mimo jiné k léčbě bolesti v krku, nachlazení, nespavosti, ale i kocoviny a závislosti na alkoholu. Tato bylinka má totiž antimikrobiální, antiseptické, relaxační a další léčivé vlastnosti a používali ji k léčbě už staří Římané.
Jak užívat tymián? Ideální je si z tymiánu připravit čaj. Tuto bylinku ale můžete také přidat do sklenice s medem, podpoříte tak jeho léčivé účinky.
Zdroj: National Geographic, Farm and Dairy
KAM DÁL: Jablka: Obyčejné ovoce s neobyčejnými zdravotními benefity. Připravte si z něj vitamínovou bombu.