Otužování: Pomůže vám dosáhnout dlouhověkosti i zbavit se ekzému. A to není vše!
Otužovací sezona je tu! A tak do ledových řek i jezer naběhnou lidé v plavkách, aby udělali něco prospěšného pro své zdraví. Jedním z nejznámějších představitelů tohoto mrazivého koníčku je Wim Fof. Proč to vlastně všichni dělají a měli byste o tom uvažovat také?
O benefitech otužování se už mluví poměrně dlouho. Zájem o vědeckou stránku tohoto zvyku, tedy o to, jak přesně působí na naše zdraví, je ale stále na vzestupu.
Wim Hof ale rozhodně nebyl prvním známým otužilcem, oblibu v koupeli ve studené vodě měl i nejslavnější lékař starověku Hippocrates.
Otužování dnes do své každodenní rutiny přidaly miliony lidí po celém světě, nechybí mezi nimi ani známé celebrity. Koupel v ledové vodě si oblíbila Madonna, Nicole Kidman, Miranda Kerr, ale i Eva Decastelo, Iva Pazderková nebo Eva Holubová.
Zdravotní benefity otužování
- zlepšuje kvalitu spánku
- zrychluje metabolismus
- snižuje míru zánětů v těle
- podporuje správné proudění krve
- dodává energii
- zlepšuje náladu
Studená sprcha nebo koupel v ledovém jezeře také často bývá nazývána "elixírem mládí", pomůže vám totiž mimo jiné dosáhnout dlouhověkosti. Pomocí studené vody můžete také vyléčit kožní problémy, mezi které patří akné a ekzém.
Jak s otužováním začít
Nejdůležitější je přistupovat k otužování postupně. Rozhodně se nevydávejte hned k ledové řece. Nejdříve byste měli zkusit zakončit koupel ledovou sprchou, po několika týdnech se zkusit ledovou vodou osprchovat a postupně se propracovat až do momentu, kdy budete schopni vykoupat se na podzim ve Vltavě.
Pod ledovou vodou se zkrátka každý den snažte vydržet o něco déle, dokonce i pokrok v řádu několika sekund se počítá.
Mnohem důležitější než to, jak rychle s otužováním postupujete, je pravidelnost. Snažte se otužování zařadit do vaší každodenní rutiny, abyste pokaždé nemuseli začínat od začátku.
Zdroj: Marie Claire
KAM DÁL: Pálení žáhy: Jak se účinně zbavit nepříjemného pocitu po jídle.