Zlozvyky při sprchování mohou způsobit infekce, podráždění a další zdravotní problémy

Příliš dlouhá a horká sprcha zbavuje naši pokožku hydratace a změkčuje ochranný kožní maz
Příliš dlouhá a horká sprcha zbavuje naši pokožku hydratace a změkčuje ochranný kožní maz
zajímavost

Zdá se, jako by se na koupelnovém rituálu většinou nedalo nic zkazit, opak je ale pravdou. Dokonce i neškodně vyhlížející sprcha nám může zadělat hned na několik nepříjemných stavů, kterých se poté těžko zbavujeme. Naštěstí se jich můžeme poměrně snadno vyvarovat.

reklama

Sprchování je jednou z každodenních radostí. Mimo svůj hlavní úkol totiž tato činnost také blahodárně působí na naši psychiku.

Ačkoliv vypadá sprchování jako zcela neškodná aktivita, je potřeba při něm dodržovat pár určitých pravidel, nebo může být našemu zdraví velmi nebezpečné.

Nejčastější chyby při sprchování

„Příliš horké sprchy mohou být škodlivé pro pokožku celého těla,“ prozradil farmaceut Hussain Abdeh pro web Express.

Většina z nás zkrátka miluje stát ve sprchovém koutu dlouho a pořádně se tak ohřát, a to obzvlášť v chladných měsících.

Sice to vypadá jako něco, co nám ublížit opravdu nemůže, je ale potřeba být na pozoru. Tento zvyk může být škodlivý hned v několika ohledech.

Dlouhé teplé sprchy totiž způsobují to, že naše kůže po celém těle pomalu, ale jistě ztrácí potřebnou hydrataci. Je to způsobeno tím, že se na naší kůži po určité době v horké vodě začne rozpouštět ochranný kožní maz.

Výsledkem dlouhého sprchování tedy může být suchá a podrážděná pokožka, na které se v důsledku ztráty hydratace mohou utvořit praskliny, nebo dokonce i nepříjemné kožní infekce.

Krátké a studené

Pokud chcete omezit negativní dopady tohoto každodenního rituálu, je nutné, abyste sprchu omezili maximálně na deset minut. Zároveň ale také musíte snížit teplotu vody, ideálně tak, aby byla co nejchladnější, aniž byste se pod ní klepali zimou.

Studie dokonce naznačují, že studená voda může zároveň také posilovat náš imunitní systém.

Další výzkum dokázal, že lidé, kteří se sprchují studenou vodou, mají o 29 % nižší pravděpodobnost, že onemocní.

Příliš častá očista

Dlouhé horké sprchy ale nejsou to jediné, co nám může uškodit. Negativní vliv na naši pokožku má dokonce i sprchování se příliš často. Řeč je zejména o pokožce hlavy.

„Každodenní šamponování vlasů může totiž způsobit mnohem více škod než užitku. Šampon zbavuje pokožku hlavy jejích přirozených olejů, které naše vlasy potřebují, aby zůstaly silné,“ vysvětlil Abdeh.

Příliš časté mytí vlasů tedy může způsobit, že bude naše hříva suchá a lámavá.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Máte vysoký krevní tlak? Tato potravina ho dokáže snížit již za pouhé dvě hodiny.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/zlozvyky-pri-sprchovani-mohou-zpusobit-infekce-podrazdeni-a-dalsi-zdravotni-problemy-67990
reklama
#praktické rady
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.