Čeká nás další pandemie? Viroložka Zelená prozradila, jakých nemocí bychom se měli obávat

Nové pandemie nám hrozí zejména od zvířecích virů, které se adaptují na člověka
Nové pandemie nám hrozí zejména od zvířecích virů, které se adaptují na člověka
zajímavost

Po pandemii koronaviru, která z běžného fungování vyřadila většinu lidí na světě, se celá řada z nás obává, že se tato situace bude opakovat. Obavy posiluje i fakt, že jsme schopni uměle vytvořit nové varianty již známých virů. Při úniku takových virových mutací z laboratoře by následky mohly být katastrofální. Obavy mezi lidmi vzbuzují ale i nedávné výzkumy ledu na Antarktidě. Odkud s největší pravděpodobností přijde další pandemie a na co bychom neměli zapomínat? Pro Čtidoma.cz to prozradila viroložka MUDr. Hana Zelená.

reklama

Od roku 2019, kdy se koronavirus poprvé objevil na čínském trhu s drůbeží a mořskými plody, začaly miliony lidí po celém žít v nejistotě a strachu. Globální pandemie, která následovala, totiž řadu z nich zcela vyřadila z běžného života. Některé připravila také o práci a dokonce i o jejich blízké.

Pandemie způsobená virem COVID-19 stála život několik milionů lidí. Dne 31. prosince se virus objevil poprvé v čínském Wu-chanu, tamní úřady tehdy potvrdily desítky nakažených. V následujících dnech se tento nový typ viru začal rychle šířit i do dalších zemích v Asii, odkud se poté rozšířil do celého světa.

Vznik viru opřádá celá řada konspiračních teorií. Jednou z nich je i ta, která celosvětovou pandemii, miliony ztracených životů a propad globální ekonomiky připisuje úniku koronaviru z čínské laboratoře a odmítá tak jeho organický vývoj.

"Bostonská mutace" covidu s "80% úmrtností"

Není tedy divu, že nedávné zprávy o vědeckých pracovnících z Bostonské univerzity, kteří vytvořili nový typ viru covidu s vysokým procentem úmrtnosti, šokovaly statisíce lidí a bostonští vědci poté čelili obrovské vlně kritiky. Řada lidí se totiž začala obávat úniku nové mutace viru z laboratoře a potenciální nové vlny pandemie, která by mohla následovat.

Podle vedoucí oddělení virologie ve Zdravotním ústavu se sídlem v Ostravě MUDr. Hany Zelené, PH.D., je tento scénář ale velmi nepravděpodobný, podobné experimenty ale nejsou bez rizika a měly být podle expertky přísně regulovány, jak uvedla pro Čtidoma.cz.

Více o "bostonské mutaci" koronaviru najdete zde.

Mohou viry zamrzlé v ledovcích způsobit novou pandemii?

Podobnou reakci jako nová "smrtící mutace covidu" vyvolaly i výzkumy ledovců. Vědci totiž při zkoumání zhruba 15 000 let starého ledu našli neznámé druhy virů, které díky hlubokému zmražení přežily tisíce let.

Hromadící se led, který ledovce tvoří, totiž během doby, po kterou se tento útvar formoval, zachycoval vše, co se tehdy nacházelo v okolní atmosféře. Výjimkou tedy nebyly ani mikroby či viry.

K tomuto objevu došlo při zkoumání vzorku ledu z Tibetské náhorní plošiny v Číně v roce 2021, podobné výzkumy se opakovaly ale i v letošním roce na Antarktidě. Může nám od virů zamrzlých v ledu hrozit další pandemie? Na tuto otázku pro Čtidoma.cz odpověděla viroložka MUDr. Hana Zelená.

„Teoreticky to možné je, ale nemyslím si, že by právě Antarktida měla být tím místem, odkud přijde příští pandemie. Ve skutečnosti prakticky každá nová pandemie byla vyvolána adaptací původně zvířecího viru na člověka, což přirozeně probíhá v situacích, kdy dochází k úzkému kontaktu lidí a zvířat. Např. u chřipky je to kontakt s prasaty a drůbeží, jak se děje běžně v některých asijských zemích,“ uvedla expertka.

„Obvykle tato adaptace proběhne přirozeně, ale lidé dnes bohužel mají technologické možnosti, kterými tomu mohou v laboratorních podmínkách "napomoci", což je poněkud znepokojující. Zvířecí říše je obrovským rezervoárem virů, které lidi moc nezajímají, dokud zasahují pouze zvířata. Za určitých okolností ale mohou přeskočit na jiný živočišný druh včetně člověka a potom se z toho může vyvinout nová pandemie,“ pokračovala.

Jakých konkrétních virů bychom se v nejbližší budoucnosti měli obávat, podle viroložky zatím s jistotou nelze předpovídat. Neměli bychom ale zapomínat na to, že i bez globální pandemie na světě existují zákeřné nemoci, které připravují o život miliony lidí ročně.

„Je dosti těžké předvídat, co se stane v budoucnosti. Ale je prakticky jisté, že pokud se objeví nějaký nový virus schopný vyvolat pandemii, bude to opět virus pocházející ze zvířat. I bez nové pandemie ale máme dostatek starých známých infekčních nemocí, z nichž některé mohou být poměrně závažné. Kromě chřipky bych zmínila např. tuberkulózu, malárii, HIV nebo spalničky, které jsou zodpovědné za milióny mrtvých po celém světě, především v chudších státech s nedostatečnou úrovní zdravotní péče. A na ty bychom neměli zapomínat,dodala specialistka.

Zdroj: Forbes, WHO, Centers for Disease Control and PreventionThe New York Times

KAM DÁL: Zdravé ledviny: Zlepšete funkci vašich ledvin pomocí jídelníčku.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ceka-nas-dalsi-pandemie-virolozka-zelena-prozradila-jakych-nemoci-bychom-se-meli-obavat-71471
reklama
#Publicistika #zdraví #pandemie #nemoc #vir #covid
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.