Český vědec získal prestižní grant z Japonska. Bude studovat, jak se měnil pohled na zemi vycházejícího slunce
Plzeňský vědec a pedagog Roman Kodet získal prestižní výzkumný grant agentury Japan Foundation při japonském ministerstvu zahraničí. Umožní mu další prohloubení výzkumu dějin Japonska v 19. století, k nimž publikoval řadu studií a dvě vysoce ceněné odborné monografie.
Kodetovi, který pracuje na katedře historických věd fakulty filozofické, uhradí grant výzkumné stáže spojené s pobytem v Japonsku, kam se hlásí stovky uchazečů ze světa, ale uspěje asi stovka. „Japonská vláda podporuje nejvýznamnější projekty," uvedla mluvčí Západočeské univerzity (ZČU) Šárka Stará.
Projekt se bude zabývat vývojem pohledu západního světa na Japonsko v éře bakumatsu (1853 až 1868), kdy se kvůli příchodu cizinců hroutil režim tokugawských šógunů, který existoval více než 250 let. „Do poloviny 19. století bylo Japonsko pro většinu Evropanů a Američanů spíše záhadou. Ve velmi přísně regulovaném kontaktu s ním byli pouze Nizozemci, jejichž zkušenosti a poznatky ale nebyly na Západě příliš rozšířené. Západním diplomatům, námořníkům a obchodníkům se otevřely dveře ke zcela odlišné kultuře a civilizaci," řekl Kodet.
Zmenšená Čína?
Trvalo poměrně dlouho, než cizinci zjistili, že některé jejich předpoklady o Japonsku byly mylné, například představa, že jde o zmenšeninu Číny. „Přestože cizinci Japonsko vnímali jako nebezpečnou zemi, začali se o japonskou kulturu a dějiny živě zajímat. Ohromující zážitek přirovnávali k cestě na jinou planetu," dodal. Právě období, jež stojí u počátku fascinace Japonskem, bude projekt zkoumat. Tehdejší pohled cizinců na Japonsko nebyl v úplnosti nikdy zpracován.
„Výzkum bude zaměřený na dějiny mentalit a vnímání dvou zcela odlišných kultur," uvedl Kodet, jemuž už vyšly v nakladatelství Epocha Války samurajů (2015) a Příběh samurajů (2018). Pokud to pandemie koronaviru dovolí, měl by absolvovat pobyt v Japonsku ve druhé polovině roku. Výsledky vědecké práce plánuje zveřejnit v odborných časopisech a odborné monografii.
Kodet v roce 2018 v Plzni založil a vede Centrum japonských studií, které podporuje studium japonských dějin a kultury a spolupracuje s univerzitami a institucemi. Katedra má smlouvu o studentské a akademické mobilitě s Univerzitou Dóšiša v Kjótu, která je s 27 000 studenty jedna z nejstarších v Japonsku, a s tokijskou Univerzitou Kokušikan.
KAM DÁL: Vědec Thomas Lovejoy o pandemii: Není to pomsta přírody, udělali jsme si to sami