ČEZ vyrábí levnou elektřinu, cena přesto roste. Proč to tak je? Promluvil ekonom, ukázal na burzu v Lipsku i vládu

Cena elektřiny stále roste
Cena elektřiny stále roste
rozhovor

Cena elektřiny neustále roste. Lidé hledají řešení, jak ušetřit. Premiér Petr Fiala sice ve svém projevu slíbil, že vláda bude lidem pomáhat. Zároveň ale přiznal, že to není možné plošně a všem, protože stát nemá tolik peněz. Proč je ale tak drahá elektřina? Podle ekonoma Romana Pilíška je důvodů hned několik.

reklama

Pokud se dnes stanete novým zákazníkem skupiny ČEZ, zaplatíte za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, tedy 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Upozornily na to Lidové noviny s odkazem na nové ceníky ČEZu. 

Rostoucí ceny elektřiny nemají jen jednoho viníka. Problém je širší a ukazovat jen jedním směrem by nebylo fér. Opatření však existují, vláda má v rukou nástroje. „Kde je vůle, tam je cesta,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Čtidoma.cz ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek.

Jaký je rozdíl mezi cenou, kterou ČEZ vyprodukuje, a cenou, kterou platí domácnosti?
Například u produkce z jaderných elektráren je cena do jedné koruny za kWh a prodej za jedenáct korun. Není to z mé hlavy, ale z výpočtu ČVUT.

Proč to tak je, může za to burza v Lipsku, pravidla Evropské unie, nebo co vlastně?
Tady by bylo snadné říci, že za všechno mohou monopolní výrobci a distributoři a pak burza v Lipsku. To by bylo ale příliš tendenční a zkreslující vysvětlení, protože to není vůbec tak jednoduché, jak to vypadá. Stejně tak je ale tendenční tvrdit, že burza v Lipsku za nic nemůže…

Pojďme to tedy rozebrat, prosím...
Ceny elektřiny trvale rostou již od podzimu 2021. Jejich cena je navázána na vývoj ceny plynu, která navíc konfliktem na Ukrajině významně akcelerovala. Tedy zdražuje plyn, dražší je i elektřina. Dále je tu obrovský vliv emisních povolenek, které se v posledních letech staly oblíbeným artiklem velkých spekulantů. Pro vaši představu drží v současné době spekulanti v rukou celých 27 % EUA (evropská emisní povolenka, pozn. red.).

A do toho Rusko...
...uzavřelo na začátku roku 2022 dva nové obří kontrakty na odběr plynu s Čínou a Indií, aby se vymanilo ze závislosti na evropských trzích. K tomu všemu přidejte tlak na používání obnovitelných zdrojů, které tlačí korporace společně s evropskou legislativou, a máte kompletní vzorec.

Je to cesta do pekel pro malé hráče, jako je Česká republika, budeme vždycky biti na úkor velkých a mocných?
Je a není. Záleží na tom, jak se k tomu postaví současná a budoucí vládní garnitura. Energetická samostatnost a energetická bezpečnost není žádná nedosažitelná chiméra. Není problém legislativně ošetřit, ať vyvážíme pouze tolik energie, kolik sami nespotřebujeme.

Jaká je spotřeba elektřiny u nás?
V závislosti na dni a hodině se pohybuje mezi 4,5 GW a 11,5 GW, přičemž celkový instalovaný výkon všech elektráren v ČR je 21,3 GW.

Co třeba sektorová daň na producenty elektřiny, je to řešení?
Jedno z možných určitě. Lze zavést sektorovou daň na producenty elektřiny, například ČEZ, snížit tak cenu akcií na burze a následně nabídnout odkup akcií od minoritních akcionářů.

Co by se tedy stalo? 
Odkupem akcií by došlo k návratu úplného vlastnictví ČEZu do rukou státu a ten by mohl následně bez právních problémů snížit cenu elektřiny na úrovně, které budou pro domácnosti snesitelné a nezničí konkurenceschopnost našeho průmyslu. Není problém upřednostnit životní úroveň svých občanů. V sousedních státech to umějí, proč to tedy nejde u nás. Kde je vůle, tam je cesta.

KAM DÁL: Chudých Čechů bude přibývat, říká poradce premiéra Fialy. Vysvětlil, kdy přijde bod zlomu, a promluvil o nebezpečí slevových akcí.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/cez-vyrabi-levnou-elektrinu-cena-presto-roste-proc-to-tak-je-promluvil-ekonom-ukazal-na-burzu-v-lipsku-i-vladu-69948
reklama
#rozhovor
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.