Extrémní vedra: Vlhká teplota nad 35 stupňů je pro člověka nebezpečná. Neupotíme to, říká klimatolog

Současná vedra jsou předzvěstí toho, co nás čeká
Současná vedra jsou předzvěstí toho, co nás čeká
analýza

Extrémní vedra sužují prakticky celou Evropu. Jev, na který si máme zvyknout, nebo je to jen "drobný" výkyv z normálu? Globální oteplování je bohužel realita, změna klimatu s sebou přináší celou řadu problémů. Požáry a sucha jsou "jen" viditelnou špičkou pomyslného ledovce.

reklama

Meteorologové varovali, že teploty budou extrémní, Česká republika není výjimkou. Další zásadní změny klimatu pocítíme zřejmě velmi brzy. „Optimistické odhady dnes říkají, že se v následujících desetiletích zvýší globální průměrná teplota o další 1 až 2 °C, takže oproti předprůmyslovému období budeme až na +3 °C. To nevypadá nijak dramaticky, ale například pro Evropu to znamená zvýšení průměrné teploty o dvojnásobek (o 5 až 6 °C),“ řekl pro Čtidoma.cz klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.

Změna klimatu

Ještě před zhruba 100 lety byly teploty přes 30 stupňů spíše výjimkou. Dnes v podstatě běžné léto. Pokud jde o Českou republiku, musíme se ve velmi blízké budoucnosti připravit na teploty, které jsou běžné například v Maďarsku či ve Slovinsku. Ruku v ruce s velkými vedry půjdou i mrazivější zimy, které jsou přímými důsledky probíhající změny klimatu.

Současná změna klimatu zahrnuje globální oteplování způsobené člověkem a jeho dopady na průběh počasí na Zemi. Ke změnám klimatu docházelo i v minulosti, ale současné změny jsou rychlejší než všechny známé události v historii Země.

Podle Radima Tolasze ale bude hůř a některá místa na planetě globální oteplování pocítí razantněji. Například Arabský poloostrov se bude potýkat s teplotami kolem 55 stupňů. „Primárně nejde o teplotu, ale o kombinaci teploty a vlhkosti. Vyšší vlhkost při vysoké teplotě znesnadňuje až znemožňuje našemu tělu pocení. Člověk zkrátka není schopen venku zajistit termoregulaci, neupotí to,“ vysvětluje odborník.

Co je to vlhká teplota?

A o čem že je vlastně řeč? Kromě teploty totiž existuje i tzv. vlhká teplota (web bulb). „Kdysi jsme ji měřili tzv. vlhkým teploměrem, na standardním teploměru byla nasazena tkanina, která natahovala vodu z nádobky pod teploměrem a měřila vlastně snížení teploty vyvolané výparem vody. Dnes tuto hodnotu můžeme počítat z teploty a vlhkosti, ale už ji neměříme. A a běžně ani nepočítáme,“ upozorňuje klimatolog.

Pokud se suchá a vlhká teplota sobě rovnaly, tak byla 100% vlhkost, což se stávalo jen v mlze nebo silném dešti. Čím byl větší rozdíl těchto teplot, tím byla vlhkost nižší. „A lékaři říkají, že vlhká teplota nad 35 °C je pro člověka už nebezpečná. U nás se jen výjimečně tato hodnota vlhké teploty dostává přes 20 °C. V tropech a subtropech se web bulb teplota dostává v horkých a vlhkých dnech ke 30 °C. Podle modelů by se mohla při teplotách nad 55 °C dostávat vlhká teplota ke kritickým 35 °C.“

KAM DÁL: Mount Everest odhalil mrtvá těla horolezců. Kdo ještě tvrdí, že globální oteplování neexistuje?

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/extremni-vedra-vlhka-teplota-nad-35-stupnu-je-pro-cloveka-nebezpecna-neupotime-to-rika-klimatolog-70294
reklama
#analýza
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.