Když nemohu do zaměstnání kvůli koronaviru. Někdo má nárok na celou mzdu, někdo jen na částečnou

Jakým způsobem stát pomůže zaměstnancům a zaměstnavateli?
Jakým způsobem stát pomůže zaměstnancům a zaměstnavateli?

Už se neorientujete v záplavě nových nařízení, úlev a pomoci od státu v časech korony? Jste zaměstnanec nebo zaměstnavatel a hledáte místo, kde si přehledně přečíst, jak se věci mají? Zkuste se podívat do našeho přehledu. 

reklama

Ztratili jste se v politických prohlášeních a hledáte, kde se přehledně dozvíte, jak vám stát opravdu pomůže? Bezpečnost a zdraví jsou sice prioritou, ale bez peněz se v dnešním světě žít nedá. Jaká opatření předložila vláda ČR parlamentu, který je bez výjimky schválil? 

Karanténa

  • Aktuální bezpečnostní opatření v rámci šíření koronaviru se zásadně dotýkají v podstatě všech občanů České republiky. Mnoho lidí ze dne na den nemůže jít na základě vyhlášení nouzového stavu do práce a zaměstnanci se tak pochopitelně bojí o své výplaty. Jaká jsou nařízení vlády ohledně karantény zaměstanců? Za jakých podmínek proběhne částečná finanční kompenzace?  
  • V případě, že vám vládní nařízení znemožňují nastoupit do zaměstnání a vy musíte kvůli riziku šíření nemoci zůstat ve 14denní karanténě, bude váš příjem hrazen ve výši 60 %. Pokud se karanténa ještě o nějaký den prodlouží, platí stejná pravidla jako u nemocenské. Zaměstnavatelům bude vyplacená mzda plně uhrazena. Ošetřovné
  • Školy a školky jsou zavřené, zdraví vám slouží a není na vás uvalena karanténa, takže můžete docházet do práce? Budete však muset řešit problém, že není, kdo by se postaral o dítě, které vinou pandemie a vládního nařízení musí zůstat doma. Vláda pro tuto situaci schválila mimořádný zákon o ošetřovném. 
  • Pokud se místo zaměstnání musíte starat o dítě do 13 let nebo se musíte postarat o osoby starší a hendikepované kvůli výpadku pečovatelských služeb, máte na ošetřovné nárok. Dávka se nebude proplácet jen 9, resp. 16 dní, ale po celou dobu uzavření škol a jiných dětských zařízení. Ošetřovné bude lidem vyplácet zpětně Česká správa sociálního zabezpečení.
  • Nově se ošetřovné vztahuje na živnostníky a podnikatele, kteří se kvůli této překážce nemohou věnovat hlavnímu zdroji příjmů. A kolik peněz dostanete? Ošetřovné bude ve výši 60 % denního vyměřovacího základu, což konkrétně dělá 424 Kč na den a měsíčně až 13 tisíc korun. 

Když nikdo není v práci? 

  • V zaměstnání klidně může nastat situace, že přijdete a zaměstnavatel vás pošle domů, protože ostatní pracovníci z důvodů karantény či péči o dítě se nemohli dostavit a provoz v tu chvíli nemá smysl. V tomto případě nepřijdete ani o korunu a váš příjem bude nahrazen v plné výši.
  • Pro mnohé z vás také nastala situace, kdy byl provoz dočasně uzavřen nebo omezen, protože tak rozhodla vláda v rámci ochrany veřejného zdraví. Zaměstnavatel tak musel svůj podnik, restauraci, kavárnu, divadlo, posilovny či jiné zařízení zavřít a zdravý zaměstnanec bez omezení díky tomu přichází o odpracované dny. Zde platí, že bude mzda nahrazena ve výši 100 %, ale v některých případech klidně pouze 60 %. Zaměstnavatelům bude uhrazena 80 % výše náhrady mzdy. 
  • Když je vám znemožněno jít do práce kvůli vyhlášení karantény třeba celé obce či města, bude vám v tomto případě v prvních 14 dnech nahrazena mzda ve výši 60 % a od 15. dne platí nemocenská. 

Co kurzarbeit?

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo i se systémem proplacení mezd zaměstnaců firem ve dvou různých forách příspěvků.

  • V Režimu A budou zaměstnanci v karanténě, za které musejí zaměstnavatelé platit prvních 14 dní nemocenské. V případě karantény bude zaměstnanec pobírat náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku.
  • Dále sem spadají podniky, které musely kvůli opatřením vlády dočasně zavřít. V případě uzavření provozu nařízením vlády budou zaměstnanci pobírat náhradu 100 % mzdy. 
  • Režim B zahrnuje případy, kdy jsou překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců (30 % a více). Zaměstnanec v takovém případě pobírá náhradu mzdy 100 % průměrného výdělku.
  • Může se také stát, že firmě chybí suroviny nezbytné pro výrobu nebo poskytování služeb. Následně tak budou zaměstnanci pobírat náhradu mzdy 80 % průměrného výdělku.
  • Pokud firma řeší omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy budou zaměstnanci pobírat náhradu mzdy 60 % průměrného výdělku.

KAM DÁL: Pomoc od státu: Potřební mohou dosáhnout na peníze, má to však několik podmínek.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/kdyz-nemohu-do-zamestnani-kvuli-koronaviru-nekdo-ma-narok-na-celou-mzdu-nekdo-jen-na-castecnou--58741
reklama
#peníze #finance #podnikání #zaměstnání #vláda #koronavirus
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.