Ostuda Evropského parlamentu: Po jeho chodbách se procházejí vlivní Rusové. Vědí prakticky o všem, co se kde šustne

Evropská unie vznikla formálně dne 1. listopadu 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, která je známá jako Maastrichtská smlouva
Evropská unie vznikla formálně dne 1. listopadu 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, která je známá jako Maastrichtská smlouva
rozhovor

Tři měsíce od začátku války na Ukrajině mají do Evropského parlamentu stále neomezený přístup lobbisté z Ruské federace. Jde hlavně o zástupce ropných, plynárenských a jaderných společností, jako je Gazprom nebo Rosatom. To se ale nelíbí politické skupině Zelených a Evropské svobodné alianci, jejíž součástí jsou i čeští Piráti. Detaily v rozhovoru pro Čtidoma.cz popsala europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

reklama

Evropská unie na Rusko uvalila šestý sankční balíček ve spojitosti s válkou na Ukrajině. Mimo jiné obsahuje i embargo na dovoz ruské ropy. „Prakticky to ke konci roku zastaví okolo 90 procent ropných importů z Ruska do EU,“ potvrdila na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Vzhledem k pokračující agresi Ruska na Ukrajině a brojení EU proti režimu Vladimira Putina je tak hodně zarážející, že se po chodbách Evropského parlamentu v klidu procházejí občané Ruské federace, kteří patří k různým zájmovým skupinám. Markéty Gregorové jsme se ptali nejen na to, jak je to možné, a zda tomu lze učinit přítrž.

Kdo má tedy momentálně do Evropského parlamentu přístup?
Považuji za nešťastné, že do Evropského parlamentu mají stále prakticky neomezený přístup zástupci lobbistických organizací a zástupci těžkého průmyslu z Ruska. Parlament zrovna schválil už šestý balíček sankcí proti Ruské federaci, ale klidně necháme na chodbách a v kancelářích europoslanců působit ruské lobbisty. To může být v době, kdy probíhá ruská agrese na Ukrajině, velmi problematické. 

Čeho vůbec ruští lobbisté v Bruselu chtějí dosáhnout? 
Ruské společnosti mají samozřejmě zájem na tom, aby se energie z Ruska stále dovážely do Evropské unie. V Parlamentu se naopak diskutuje embargo na ruskou ropu a omezení na ruský plyn, takže ruské lobbistické aktivity jdou přímo proti zájmům evropských zemí, a hlavně pomáhají financovat válku, kterou Putinův režim rozpoutal na Ukrajině. 

Markéta Gregorová
- od roku 2019 poslankyně Evropského parlamentu
- v letech 2018 až 2019 zastupitelka města Brno
- od roku 2012 členka Pirátů

Co ještě mohou ovlivnit?
Samozřejmě i jiné politické otázky. V současnosti je v řešení tzv. taxonomie EU, která mj. určuje, jaké investice jsou udržitelné. Ruská lobby velmi tlačí na to, aby zemní plyn a jaderná energie zůstaly na seznamu udržitelných zdrojů. Pokud by to tak bylo, Rusku by to mohlo přinést až 4 miliardy euro v případě plynu navíc. Zatímco zařazením jaderné energie do taxanomie by si ruské firmy přišly až na 500 miliard eur. Přestože jádro má například v českém energetické mixu určitě svoje místo, nesmíme se při našem rozhodování nechat zmanipulovat ruskými lobbisty. Těm jde nejenom o miliardové zisky, ale samozřejmě také o zvýšení ruského vlivu na Evropu. 

Hot News: Po vydání tohoto článku přišla informace, že Evropský parlament po nátlaku zakázal vstup lobbistům ruských firem.

Co se s tím dá tedy dělat?
Já a několik dalších europoslanců jsme nyní poslali veřejnou výzvu prezidentce Evropského parlamentu Robertě Metsola se žádostí o přerušení přístupu všech ruských lobbistů do Parlamentu. Je to v podstatě technikalita zrušení akreditací, i proto jsme trochu zaskočení tím, že se to ještě neděje. Měli bychom mít přehled o tom, kdo má do evropských institucí přístup. Podle Pirátů je transparentnost jedním z důležitých rysů správné politiky. Máme transparentní financování, veřejné kalendáře, kam se kdokoliv může podívat a zjistit, jaké máme schůzky, třeba s lobbisty nebo zástupci organizací. Tímto směrem samozřejmě dlouhodobě tlačíme i na evropské instituce. 

Viděl jsem, že dokonce existuje petice. Mohou tedy něco udělat i běžní občané?
Přesně tak. Naše politická skupina spustila petici, pod kterou se může podepsat každý občan Evropské unie a pomoci tuto praxi zarazit. Je k dispozici na webu Greens/EFA i v češtině spolu s dalšími informacemi. Podpisem výzvy samozřejmě pomohou zvýšit tlak. Už mám informace, že to paní Metsola bere velmi vážně a snad se již brzy dočkáme odpovědi, nicméně tlak bude důležitý nejen kvůli Parlamentu, ale i prostorům Komise a Rady.

Vy sama - jaké máte zkušenosti s lobbisty? A to nejenom s těmi ruskými, ale celkově...
Zkušenosti samozřejmě mám. Být lobbista není v Bruselu bráno jako sprosté slovo ani nijak problematické povolání, prostě jste zástupce nějaké organizace nebo firmy a chcete pomoci něco prosadit. V Evropském parlamentu musíte být registrovaný a mít oficiální akreditaci, aby se vědělo, kdo jste a za koho lobbujete. Já nemám zkušenosti s lobbisty energetických firem, protože nesedím v příslušných výborech, ale setkávám se třeba se zástupci velkých technologických a digitálních společností. Samozřejmě se vídám i s lobbisty, se kterými nemusím souhlasit.

Jak taková setkání probíhají? Musí se někam hlásit, nebo to jde i neoficiálně?
Každé takové setkání se musí v Evropském parlamentu zaznamenávat. Existuje veřejná stránka, kde se voliči mohou podívat, kdo se s kým viděl. Je i povinnost hlásit, kdo platil například za kávu nebo za oběd, nebo pokud nám lobbista předal nějaký dar. Ten musí být v maximální hodnotě 50 eur, jinak ho poslanec nemůže přijmout. My v Pirátské straně jdeme v transparentnosti ještě dál a zveřejňujeme i, o čem jsme se s lobbisty bavili a jestli došlo k nějaké dohodě. Vše je veřejně dohledatelné na našem webu.

KAM DÁL: Stovky milionů eur z Bruselu v kapsách mafie i politiků. Můžeme srovnávat zkorumpované Bulharsko a "Babišovo Česko"?

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ostuda-evropskeho-parlamentu-po-jeho-chodbach-se-prochazeji-vlivni-rusove-vedi-prakticky-o-vsem-co-se-kde-sustne-69674
reklama
#politický rozhovor
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.