Peníze ztrácejí na hodnotě, co s tím? Expert na investice vysvětluje, jak o úspory zbytečně nepřicházet, zmínil i chyby vlády
Kvůli inflaci, obavám o úspory, ale třeba i skokovému zdražování energií se lidé stále častěji poohlížejí po investicích. Češi by totiž mohli za rok přijít o více než desetinu peněz, které si naspořili, a nechávají je ležet na účtech nebo "pod polštářem". Vklady tuzemských domácností u bank se letos v březnu poprvé za téměř pět let snížily a tento trend pokračuje, což vyplývá z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Expert na investice Roman Pilíšek promluvil, kam může své peníze bez obav vložit i laik.
Dle ČSÚ vzrostl počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby za poslední 4 měsíce z 9 procent na 16, tedy o více jak o 70 procent. Tento stav je alarmující. „Nejvýše jsou zasaženy nejohroženější skupiny, jako jsou senioři a ženy samoživitelky. Máme platy nanejvýš na úrovni 50 procent příjmů v Německu, ale ceny jsou srovnatelné. Porovnejte sami,“ tvrdí pro Čtidoma.cz ekonom Roman Pilíšek.
Mohou za to vlády celé EU
Podle experta může být lépe, pokud inflace ustoupí ze současných hodnot v následujících 6 až 12 měsících. „Pak si můžeme říci, že jsme našli půdu pod nohama. Ovšem pokud bude nadále růst cen pokračovat, pak může nastat mezi investory a obyvatelstvem panika, která spustí inflační spirálu.“
Inflační šok z podstatné části způsobil růst cen energií. Podle Pilíška je za zdražování převážně politika nejen českých vlád, ale celé Evropské unie. Ekonom doporučuje, aby se lidé začali starat o to, kolik a proč platí. Například právě za energie.
„Bylo by dobré zajímat se o politiku, například o důvody růstu cen elektrické energie. Ať se zajímají, za jakou cenu produkuje cenu kW hodiny ČEZ, za kolik ji prodává domácnostem a proč. Pokud má stát něco dělat, pak je to zajistit zdrojovou stabilitu jak energetickou, tak komoditní.“
Cenné papíry, nemovitosti nebo zlato?
Peníze ztrácejí hodnotu, co s nimi tedy dělat? „Češi v minulosti obecně patřili k těm, kteří mají své peníze uložené převážně v bance, do investic se nepouštějí a se svými financemi nakládají spíš konzervativně. Zhoršující se ekonomická situace ale jejich přístup mění a Češi se své úspory snaží „zachránit“. Mezi nejoblíbenější investice stále patří nemovitosti,“ vysvětluje zakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Ty ale vždy byly pro investory s větším množstvím naspořených peněz. Ani spoření do akcií není pro každého, je třeba se alespoň trochu orientovat na trhu s cennými papíry. „Existují ale i investice pro ty, kteří nedisponují takovým množstvím úspor. Zlato je oproti cenným papírům a nemovitostem jednoduchá investice, bez skrytých záludností. Patří k nejjednodušším. Není třeba mít k dispozici extrémně vysokou částku ani ekonomické znalosti. Na trhu jsou k prodeji mince a slitky, které si každý může koupit buďto za hotovost a nechat si je uschovat nebo poslat domů, nebo si může do zlata spořit a rozložit si celkovou částku na 12 plateb v rámci jednoho roku,“ doplnil pro Čtidoma.cz Roman Pilíšek.
KAM DÁL: Arogance a pohrdání lidmi se tradičním politikům vymstí. Nízká důvěra ve vládu jde i dnes za Klausem.