Pokud nosíte brýle, je mnohem menší šance, že dostanete covid-19. Vysvětlení je logické

Jaký druh brýlí by se tedy měl nosit, indičtí vědci bohužel nesdělili
Jaký druh brýlí by se tedy měl nosit, indičtí vědci bohužel nesdělili

Kdo nosí brýle, dotýká se méně obličeje, což člověk jinak udělá v půměru třiadvacetkrát za hodinu. S takovými závěry přišla studie indických vědců s tím, že právě kontakt s obličejem je nejčastější přenos nemoci covid-19 a brýle jsou tak ideální ochranou.

reklama

Studie uvádí, že kdo nenosí brýle, má mnohem větší šanci, že se novým typem koronaviru nakazí. „K přenosu dochází dotykem na obličeji, nose, ústech a očích. To se snižuje, když nosíte obličejovou masku. Ta ale nechrání oči, což brýle dělají,“ vysvětlil vedoucí vědeckého týmu Amit Kumar Saxena pro web Daily Star.

Podobých názorů už bylo více

Vědci dle studie došli k závěru, že zatímco "normální" člověk se obličeje dotkne třiadvacetkrát za hodinu, s brýlemi se ho dotknete pouze třikrát. „Dotyk a otírání očí kontaminovanýma rukama může být pro virus významnou cestou, jak se dostává do těla,“ doplnil Saxena. Podle něj jde o významný krok k pochopení nemoci. 

 

Nuto ale poznamenat, že v Indii jen potvrdili to, co se ví už poměrně dlouho. S podobnými názory si "pohrávali" například odborníci v článcích časopisu Journal of Medical Virology. V čínském městě Suej-čou v provincii Chu-pej byly provedeny testy na 276 lidech, které měly pozitivní vliv brýlí také prokázat.

Bez správné hygieny to nepůjde

Na druhou stranu brýle nejsou zázračné a rozhodně nikoho nespasí pouze jejich nošení. Lékaři i vědci jasně říkají, že základem je správná hygiena. „Nakazit se můžete třeba i sáhnutím na kliku, pak se dotknete pusy a je to. Takže dezinfekce, časté mytí rukou a také omezení sociálního kontaktu,“ upozorňoval už dříve britský lékař Amir Khan, který se na stránkách televize Al-Džazíra vyjadřoval ke zmíněné čínské studii.

Právě Velká Británie v neděli ústy Borise Johnsona představila ambiciozní očkovací plán. Všem dospělým lidem v zemi má být vakcína nabídnuta nejpozději do 31. července. A lidé nad padesát let tuto možnost dostanou nejpozději do 15. dubna. O něčem podobném si v Česku můžeme nechat maximálně zdát..

KAM DÁL: Britská mutace koronaviru mění pravidla ochrany. Může také dojít k poklesu účinnosti očkování, říká bývalý vládní epidemiolog.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/pokud-nosite-bryle-je-mnohem-mensi-sance-ze-dostanete-covid-19-vysvetleni-je-logicke--64316
reklama
#koronavirus #brýle jako ochrana #očkování #ochrana před koronavirem #COVID-19
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.