Italské manželství herce Vlastimila Haška ukončila až tragédie. Zemřel doma bez lékařské pomoci

Vlastimil Hašek hrával převážně menší role. V seriálu Malý pitaval z vlkého města ale exceloval jako nadporučík Pekař
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   osobnost

O sedmnáct let mladší manželku si Vlastimil Hašek prakticky vychoval, ale pak došlo i na klasicky italské manželství. Zatímco starší manžel chtěl mít hlavní slovo, jeho partnerka, herečka Dana Syslová, chtěla mít také svoji pravdu. Jejich manželství ale skončilo až tragédií, která předčasně ukončila hercův život.

Vlastimil Hašek se narodil ještě za první republiky, v roce 1928. Druhou světovou válku tedy prožil už jako dorůstající dítě, které leccos chápe, a tak v něm, jako v pražském chlapci, jistě zanechala těžké zkušenosti na celý další život. Jeho budoucí manželka, herečka Dana Syslová, v té době ale ještě na svět nespěchala. Narodila se až o sedmnáct let později, pár měsíců po skončení války. Její příští manžel již pilně chodil do učení, měl se stát prodavačem metrového textilu. Jenomže on i osud si přáli něco docela jiného. 

Divadlo bylo jeho osudem

I když se vyučil, srdce ho místo do obchodu táhlo k divadlu. DAMU proto byla jasnou volbou, byl přijat a o pár let později ji také absolvoval. To už jeho budoucí žena nastupovala do první třídy. Než se seznámili, stačil Vlastimil Hašek nastudovat mnoho rolí v divadlech v Karlových Varech i v Českých Budějovicích a poté zamířit zpět do Prahy, kde nejprve přijal angažmá v divadle Na zábradlí a později ještě jednou a naposledy ve svém životě změnil scénu, když zakotvil v Městských divadlech pražských. A právě tady jej osud svedl dohromady s mladičkou Danou Syslovou, s níž prožil celý zbytek života. Láska na jevišti, kterou jim předepsal autor divadelní hry, se přenesla do skutečného života. 

Když skutečně dospěla, přišla „Itálie“

Jak sama Haškova manželka vyprávěla, byl jejich vztah zpočátku založen na ochranitelské péči jejího manžela, což jí jako mladé vyhovovalo. „Na nože“ došlo až ve chvíli, kdy začala i ona mít svoje pevné názory a vznětlivému herci leckdy vzdorovala. Italské manželství s hlasitějšími hovory ale rozhodně nemělo vést k rozchodu. Nakonec, vždyť byl v jejich manželství také syn, který se narodil nedlouho po svatbě. Herecké manželství tak vydrželo až do posledního vydechnutí hlavy rodiny. 

Osudová tragédie

Manželé by spolu jistě žili i dál, kdyby Vlastimila Haška, který se dlouho předtím léčil se srdeční chorobou, nepostihl ve třiašedesáti letech infarkt. V nemocnici se mu ale být nechtělo, a tak požádal o možnost strávit víkend v péči své rodiny.

Lékaři svolili, ale pro herce to znamenalo rozsudek smrti. Právě doma jej totiž potkala další srdeční příhoda, a protože nebyl možný okamžitý lékařský zásah, nebylo už herci pomoci. Naposledy tedy vydechl doma v přítomnosti své milované ženy, pro kterou to ale bohužel nebyl poslední šok. Zakrátko přišla i o tehdy pětadvacetiletého syna, který spáchal sebevraždu. Jedni říkali, že šlo o reakci na otcovu smrt, sama jeho matka ale takové teorie vyvracela.

Zdroj: Česká televize, csfd, wikipedia, iprima

KAM DÁL: Rovný chlap Rudolf Hrušínský komunistům nepodlehl. Porevoluční politika mu ale zkrátila život.