Vít Rakušan: Nevěřím v revoluci, věřím v evoluci
Často je nazýván "ten šikovný starosta Kolína". Vít Rakušan je po úspěchu v krajských volbách v roce 2016 i statutárním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje. Zeptali jsme se ho, co konkrétně ho vede k tomu, aby kandidoval i v nadcházejících volbách do sněmovny, a co přesně má v kraji na starosti.
Jaká je vaše motivace ke vstupu do nejvyšších pater politiky? Jste poměrně známý jako úspěšný starosta Kolína, nyní i náměstek hejtmanky Středočeského kraje…
Každý politik, který ve výčtu svých motivů pro vstup do politiky vynechá osobní ambice, je pokrytec. Jsem vychován k aktivitě, zajímat se o dění okolo nás bylo v naší rodině přirozené. Rád rozhoduji o svém životě sám, nerad se nechávám vláčet událostmi. To je motiv vycházející z mého vnitřního nastavení. Ale teď je situace opravdu jiná. Po 28 letech jsou tady volby, které mohou určit směřování naší země. Zní to jako fráze? Bohužel to tak ale opravdu je.
Vít Rakušan
- narozen 16. 6. 1978 v Kolíně
- vystudoval pedagogickou fakultu, od roku 2001 vyučoval dějepis, německý jazyk a politologii na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře
- v roce 2010 byl zvolen starostou Kolína, od roku 2012 je zastupitelem Středočeského kraje, v roce 2016 se stal 1. náměstkem hejtmanky Středočeského kraje
Proč si to myslíte?
Ještě nikdy nebyla ve volebních programech různých stran a hnutí taková koncentrace nápadů a myšlenek, které jdou přímo proti všemu dobrému, co demokratický vývoj přinesl. Chápu rozladění lidí. Chápu jejich zklamání z nabubřelých papalášů, z panských manýrů, z obrovské míry korupce. Tohle všechno bohužel výrazně nahrává populistům a falešným mesiášům, kteří slibují laciná a rychlá řešení. Taková ale neexistují.
Jak ale takové lidi přesvědčit o tom, že se mýlí?
Nevěřím v revoluci, věřím v evoluci. V postupný vývoj, v nápravu špatností. Ale do politiky musí vstoupit lidé odvážní, zkušení, takoví, kteří už si důvěru zasloužili konkrétními výsledky své práce. A takovými lidmi starostové měst a obcí určitě jsou.
Tvrdíte, že vaší největší motivací je, aby vaše děti nežily v nesvobodě. Co si pod tím představit?
Nesvoboda nepřijde najednou. V jeden moment. Ona se plíží. Postupně mění systém, prorůstá jím. Napadá jeho instituce, jeho základy. Pozvolna mizí svobodná média, novináři ztrácí odvahu, začínají ve vztahu k majiteli novin uplatňovat jistou autocenzuru a časem jim to přijde přirozené. Zpochybňují existenci tradičních institucí, tu jedné komory parlamentu, tu městských rad či zastupitelstev… A najednou zjistíme, že stát funguje jinak. Zdánlivě možná jednoduše. Ve skutečnosti ale až nebezpečně strojově, bez zájmu o jednotlivce, bez zájmu o svobodu člověka. A chci udělat vše pro to, aby v takovém světě moje děti nežily…
Co vlastně máte na starosti v rámci Středočeského kraje?
Do mé kompetence spadají především programy týkající se preventivních opatření v oblasti bezpečnosti. Například plánování ochrany měkkých cílů, jak vyplývá i z vládní strategie. V prvním sledu jsme vybrali školy, probíhají projekty mapující zabezpečení školních budov a poskytující pedagogům a žákům základní návyky pro krizové situace.
Co konkrétně připravujete?
Například webový portál Bezpečný kraj, který by měl poskytovat komplexní informace z oblasti bezpečnosti. Bude fungovat ale i opačně – tedy sbírat informace a data od občanů, jeho úkolem je vtáhnout co největší počet lidí do aktivního přístupu k bezpečnosti své obce či města. Spolupracujeme s Policií ČR na tvorbě strategie bezpečného Středočeského kraje. Věnujeme se kybernetické bezpečnosti i zvyšování informační gramotnosti u seniorů i dětí. „V současné době, s pomocí doktorky Drábové, připravujeme matriál pro případ blackoutu. Měl by být velmi konkrétní, praktický, jít až na úroveň krizových postupů na úrovni měst a obcí.“