Babišovi politika nesvědčí, hodně sešel. Cestu na vrchol mu odstartoval kamarád Václav Klaus

2023: Zdá se, že na Babišovi se deset let ve vrcholné politice podepsalo
Zobrazit fotogalerii (8)
  |   analýza

„Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat. Neodejdu z politiky,“ prohlásil před časem Andrej Babiš. Na začátku letošního roku pak ve Sněmovně sám sebe označil za „hrdého populistu“. V podstatě tím definoval své působení v politice – sliby, lhaní a mlžení. Je schopen udělat a slíbit prakticky cokoli, jen aby se udržel u moci. Vychází mu to už deset let.

V říjnu 2013 se Andrej Babiš stal poprvé poslancem Parlamentu České republiky. Jeho politická kariéra ale de facto začala už o tři roky dřív. Tehdy znal druhého nejbohatšího podnikatele u nás jen málokdo. Kdo ví, jestli by vůbec natvrdo vstoupil do politiky, kdyby se mu 12. května 2010 nezhroutil jeden z velkých projektů.

Klausovi lidé si prý řekli o úplatek

Václav Klaus, který byl v té době hlavou státu, na poslední chvíli vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší. Ta řešila navýšení podílu biosložek povinně přimíchávaných do motorové nafty a benzinu. Pro Babiše coby bosse chemicko-potravinářského koncernu Agrofert to byla katastrofa. Jen chvíli předtím totiž investoval zhruba 1,6 miliardy korun do nového závodu na zpracování řepky Preol v Lovosicích.

Jeho mnohaměsíční lobbování a „ukecávání“ poslanců přišlo vniveč. Tenkrát se podle všeho rozhodl, že to nenechá jen tak a že si věci musí příště sám pohlídat mnohem lépe. Ideálně tím, že je bude sám řídit. Později navíc tvrdil, že si lidé kolem Klause řekli o úplatek. V každém případě začala jeho „protikorupční“ cesta. Koncem roku 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou Akce nespokojených občanů, z níž později vzniklo politické hnutí ANO 2011. 

Dne 30. října 2022 oznámil Babiš kandidaturu na prezidenta ČR. V prvním kole získal 34,99 % hlasů a postoupil do druhého kola. V něm získal 41,67 % hlasů a prohrál.

Mocný mezi mocnými

Co se mezi ním a Klausem opravdu stalo, jsou jen spekulace. Vždyť tihle dva se znali už z divokých devadesátých let, kdy se setkávali coby členové soukromého tenisového klubu v Záběhlicích. A v době opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD (1998 až 2002) se stal Babiš nedílnou součástí mocenského kruhu kolem Václava Klause a Miloše Zemana.

Vždyť například v roce 2001 Zemanova vláda přidělila v rámci privatizace petrochemickou skupinu Unipetrol Agrofertu. Navzdory faktu, že Babiš nedal nejvýhodnější nabídku. Je možné, že mu natolik narostl hřebínek, že se Václav Klaus rozhodl zmíněným vetem jeho rozpínavost brzdit. Budoucnost ukázala, že se spletl a nevědomky probudil spícího draka.

Babišovo první vítězství

Nutno říct, že Babiš následně dokázal téměř nemožnou věc. Čas byl proti němu – stejně jako legislativa. Do voleb zbývaly pouhé dva týdny. On ale nutně potřeboval, aby Sněmovna přehlasovala Klausovo veto. Svolat mimořádnou schůzi nebylo možné. Jedna řádná poslanecká schůze na programu sice ještě byla, ale nestihlo by se dodržet deset dní povinné lhůty, která je nutná na přehlasování veta prezidenta. 

A tak se rozjel kolotoč jednání, slibů, asi i výhrůžek a zastrašování. Každopádně pak došlo k následujícímu: Tehdejší místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl, aby byla poslední schůze přerušena a poslanci se za několik dní sešli znovu. Jeden jediný den před volbami! Nikdy předtím, ani potom se nic podobného nestalo. Nicméně ve čtvrtek 27. května 2010 poslanci pohodlnou většinou 125 hlasů prezidentovo veto přehlasovali. Bylo to první z mnoha Babišových vítězství.

Všichni Babišovi muži

Ač se dnes o událostech z roku 2010 příliš nemluví, právě zde se zřejmě zrodil politik Andrej Babiš. Vše pak mělo rychlý spád. V roce 2013 už se jako šéf hnutí ANO stal poprvé poslancem, v letech 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády a ministr financí v kabinetu „starého známého“ z roku 2010 Bohuslava Sobotky.

Při dalších volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 už hnutí ANO zvítězilo. Miloš Zeman Babiše pověřil sestavením vlády a 6. prosince jej jmenoval premiérem. Jeho kabinet sice nezískal důvěru Sněmovny, přesto vládl v demisi dál. V červnu 2018 mu dal Zeman šanci na druhý pokus, který tentokrát vyšel. Menšinový kabinet ANO a ČSSD s podporou a tolerancí od komunistů získal v červenci důvěru Sněmovny.

Dnes je Andrej Babiš řadovým poslancem. Díky jeho populistické politice (kterou sám přiznal) je však na dobré cestě stát se ve volbách za dva roky opět premiérem České republiky.

Zdroje: redakce, Seznam Zprávy, Reflex, Novinky

KAM DÁL: Topolánkův lobbista: Kam se poděl úplatek půl miliardy? Marek Dalík je dnes vysmátý.