GLOSA: Důsledky Ficova možného volebního vítězství – orbánizace, vzestup nacionalismu a otevřená proruská náruč

Robert Fico se usmívá. Jeho šance vyhrát na Slovensku parlamentní volby je totiž vysoká
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   glosa

Robert Fico se vrátil na slovenskou politickou scénu teprve v roce 2020 a má velmi dobře namířeno k volebnímu vítězství. Stal by se počtvrté slovenským premiérem. To by samo o sobě neznamenalo pro Slováky nic, kdyby se neobjevil Fico v novém proruském kabátě, který stále zřetelněji hraje na nacionalistickou stranu, ne nepodobnou Maďarsku. Vítězství předsedy strany Smer by Slovensko mohlo zavést do izolace, zasít nedůvěru v evropské instituce a také nahlodat vztahy s dosavadními spojenci.

Z pohledu Evropského společenství a jeho bezpečnostních zájmů se mohou blížit značně nepříznivé zprávy. Na Slovensku se konají již 30. září předčasné parlamentní volby a hlavním favoritem je politický navrátilec Robert Fico a jím vedená strana Smer – sociálna demokracia. Fico zmizel z politického kolbiště v roce 2018, kdy podal demisi a byl nahrazen Peterem Pellegrinim. Nyní je Fico zpět a – jak to vypadá – v plné formě, ke které přispělo zrušení obvinění z několika trestných činů v závěru minulého roku.

Proruská slovenská náruč

Hřmotný předseda strany Smer pak nikoho nenechává na pochybách, že hodlá předčasné volby vyhrát a ukázat, že není zdaleka odepsaným politikem, jak se o něm ještě před několika lety hovořilo. Pokud by vyhrál ve volbách politik standardního ražení, nebylo by proti tomu nejmenších námitek. Problémem však je, že Fico není tím Ficem, jakým byl před několika lety, kdy se stylizoval v zastánce moderního levicového proudu západního střihu, který je navíc „dostatečně“ proevropský. Nyní však doslova politicky parazituje na ozbrojeném konfliktu na Ukrajině, který již zuří přes rok a půl a rozhodně to nevypadá v dohledné době na jeho ukončení.

Fico zvolil břitkou nacionalistickou rétoriku a hlavně je vstřícný vůči Rusku, což projevuje tím, že požaduje zastavení vojenské pomoci Ukrajině, protože prý prodlužuje válku a utrpení. Jasně proruský narativ používají nejen přední kremelští představitelé, propagandisté, ale také jejich česká pátá kolona. Předseda strany Smer také vsadil na neobvykle konfrontační výrazivo, kdy útočí na kdekoho – nejen na prezidentku Zuzanu Čaputovou, kterou považuje za „americkou agentku“, ale také na své politické soupeře, kteří jsou „zaprodanci Bruselu“, kterému Fico sám před lety ještě tleskal.

Slovensku hrozí orbánizace

Hraní na proruskou stranu, které Fico kryje ryzím puncem vlastenectví, na Slovensku dopadá na více než úrodnou půdu. Běžný Slovák totiž nemá podle nedávno zveřejněného průzkumu problém s tím, aby Rusko zvítězilo nad Ukrajinou. Nedosti na tom. Pokud by Fico skutečně v parlamentních volbách zvítězil, Slovensko by již nemuselo být pro západní společenství důvěryhodným partnerem. Odklon od Evropské unie směrem k Rusku by nejenže nebyl vyloučený, ale byl by dokonce pravděpodobný. Slovensku by na mezinárodním poli hrozila izolace a z našeho východního souseda by se mohlo stát druhé Maďarsko, protože Fico má s premiérem Viktorem Orbánem řadu společných znaků.

Otázkou tak zůstává, jestli Ficův osobnostní či mentální přerod je veden pouze pragmatickými politickými potřebami, nebo se jedná o skutečnou proměnu někdejšího úspěšného politika. Ať už je to tak, či onak, Fico představuje v této formě bezpochyby hrozbu pro další vývoj na Slovensku i mimo ně. A nejen proto, že se může politicky mstít těm oponentům, kteří jej podle něho chtěli dostat do tepláků, ale také proto, že může ze Slovenska vytvořit proruský skanzen ve středu Evropy, který ztratí jakoukoliv důvěryhodnost svých dosavadních partnerů. 30. září se o tom všem rozhodne.

KAM DÁL: KOMENTÁŘ: Krym dejme Rusku, Ukrajina nevstoupí do NATO. Orbánova špinavá proruská dohoda.