Jak dlouho ještě nebude Fico premiér? Udělal chybu v nominacích a prezidentka ho drží v šachu

Prezidentka Čaputová zatím Roberta Fica premiérem nejmenovala, ten se zlobí
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   analýza

Volby na Slovensku skončily před více než třemi týdny. Robert Fico se stále nedočkal postu premiéra a své vlády. A nenechává ho to klidným. Prezidentka Čaputová totiž využívá prostoru, který jí dává ústava. A Robert Fico už ztrácí nervy. Za své dosavadní nejmenování si však může sám.

V neděli se budoucí předseda slovenské vlády rozohnil na sociálních sítích. Nařkl prezidentku, že zneužívá své postavení a obvinil ji z maření voleb. Prezidentka totiž odmítla jeho nominaci Rudolfa Huliaka na pozici ministra životního prostředí. A očekává, že jí Robert Fico navrhne jiného kandidáta. To se však nelíbí ani samotnému nominantovi, stejně jako jeho stranickému šéfovi z SNS. Je tak zřejmé, že si celou situaci Fico zkomplikoval sám. Tím, že pro svou vládu potřebuje podporu strany, která se namísto politiků skládá ze spousty bizarních postaviček. Komentátor SME Peter Tkačenko pro irozhlas.cz označil některé nominace na ministry navrhované stranami z nové slovenské vládní koalice za bezprecedentní: „Tento typ ‚exotů‘ nebo ‚maskotů‘ vždy zůstal schovaný v parlamentu. Do exekutivy naopak posílali lidi, kteří alespoň navenek působili formálně. Teď jako kdyby na to rezignovali.

Nová koalice Roberta Fica

SMER – sociálna demokracia
Předseda Robert Fico
42 mandátů

HLAS-SD
Předseda: Peter Pellegriny
27 mandátů

SNS – Slovenská národná strana
Předseda: Andrej Danko
10 mandátů

Ministrem životního prostředí měl být ten, kdo chce rušit národní parky a střílet medvědy

Rudolf Huliak byl doposud znám pouze jako myslivec a starosta obce Očová na středním Slovensku. Svou politickou kariéru začal budovat popíráním klimatických změn, požadavkem na odstřel medvědů a vlků. Za dobrý nápad také považuje rušení národních parků. Což asi opravdu není dobrý vstupní kapitál pro nominaci na ministra životního prostředí. K souhlasu prezidentky s jeho jmenováním jistě nepřispělo ani to, že Huliak coby ministerský kandidát avizoval nutnost jet do Moskvy a odprosit ruského prezidenta Putina za vojenskou pomoc Ukrajině. Přitom sám Fico musel vědět, že i když se obecně neočekává nějaká velká kvalita jeho kandidátů, přeci jen existuje nějaká hranice. A tato nominace mimo jiné ukazuje, že jeho pozice není nikterak pevná. I proto, že jeho většina jsou pouhé čtyři hlasy.

Fico není doposud premiérem

Nervozita Roberta Fica pramení také z toho, že doposud není jmenován premiérem, pouze byl pověřen sestavením vlády. Prezidentka Čaputová také dala najevo, že očekává, že jí navrhne kompletní vládu, tedy včetně jiného ministra životního prostředí. A až poté stanoví termín jejího jmenování. Do té doby tak Robert Fico nemusí být jmenován premiérem. Jediný termín, který je zřejmý, je termín ustavující schůze nového parlamentu, která byla svolána na středu 25. října. Zatím není příliš pochyb o tom, že Robert Fico se nakonec premiérem stane a jeho vláda bude jmenována. I někteří další ministři však budí pochybnosti.

Robert Kaliňák se vrací

Velký comeback zažívá Robert Kaliňák, který je navržen na post ministra obrany. V roce 2018 opustil post ministra vnitra pod tlakem zaplněných ulic. Od té doby byl Kaliňák dvakrát trestně stíhaný, v obou případech jej ale obvinění zbavil generální prokurátor za pomoci sporného paragrafu 363 slovenského trestního řádu. S ohledem na to, že pod ministerstvo obrany spadá i Vojenské zpravodajství, zahrává si Slovensko s nebezpečím ohrožení své reputace u aliančních partnerů.

Ministryní kultury tvář dezinformačního webu

Ministryní kultury ve Ficově vládě se má stát tvář jedné ze slovenských dezinformačních internetových televizí Martina Šimkovičová. Předtím dlouhé roky pracovala jako moderátorka nejsledovanější slovenské televize Markíza. Odtud byla vyhozena pro své rasistické názory na sociálních sítích. V roce 2016 se stala poslankyní za stranu Sme rodina Borise Kollára. Ale i z této strany musela pro své názory odejít a stala se nezařazenou poslankyní.  A také někteří další navržení ministři budí pochybnosti ohledně jejich morálních či profesních kvalit. Tyto nominace tak také mohou mít vliv na to, jak bude Slovensko navenek vnímáno.

Co bude nová slovenská vláda znamenat pro Česko a ostatní spojence?

Zahraniční partneři a spojenci se na sestavování vlády dívají se zájmem. Je pro ně důležité, nakolik se změní zahraničně-politická orientace Slovenska. Ve vztahu k Ukrajině zcela určitě, s dosavadní podporou Slovenska už Ukrajina tolik počítat nemůže. Jinak ale budoucí premiér deklaruje, že zahraničně-politická orientace Slovenska zůstane neměnná. „Bude založena na našem členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Ale dodávám velmi jasně, že při velmi razantním působení při ochraně národně-státních zájmů Slovenské republiky. Ministerstvo zahraničních věcí už nebude mluvčím cizích zájmů, bude mluvčím slovenských zájmů a bude se dělat slovenská zahraniční politika, bude se budovat zdravé vlastenectví a posilovat suverenita. Skončila éra, kdy v této zemi vládly nevládní organizace,“ komentoval svůj postoj Robert Fico. Nakolik svá slova myslí vážně, se teprve uvidí.

Zdroj: irozhlas.cz, ct24.cz, idnes.cz, denik.cz

KAM DÁL: Budíček vládo! Začněte konat.

Klíčová slova: