Nejkontroverznější aktivisté na světě. Jejich nebezpečné akce ohrožují život v zájmu záchrany planety

První plavba zahájena. Píše se rok 1971
 

Když se řekne Greenpeace, všichni vědí, o čem je řeč. Nevládní organizace, která má své zastoupení v 55 zemích včetně České republiky, byla založena Kanaďany a Američany v roce 1971. Za tu dobu se pustili do několika velmi nebezpečných akcí, díky kterým se jedná o nejviditelnější skupinu, která bojuje v zájmu přírody. Jaké kontroverzní události mají za sebou? 

Greenpeace je slavná hlavně kvůli přímým a nebezpečným akcím. Od roku 1971 už má za sebou několik okupovaných ropných věží, uhelných dolů, ale třeba také únos novináře. Kontroverzní akce za hranou zákona jsou právě hlavní zbraní, díky které celý svět ví, co je to Greenpeace. 

Poprvé zhurta

Nevládní mezinárodní organizace Greenpeace vznikla v reakci na jaderné podpovrchové testy na tektonicky nestabilním ostrově Amčitka na Aljašce. Z obavy z vlny tsunami a dalších zásahů do přírody byl zorganizován protest, kterého se zúčastnilo přes sedm tisíc lidí. 

Pod heslem Nedělejte vlny zablokoval dav hraniční přechod mezi USA a Britskou Kolumbií v Kanadě. Žádné velké pozornosti se však tento kousek nedočkal. Nejaktivnější organizátoři byli Jim Bohlen, bývalý válečný veterán, a Irving Stowe a Dorothy Stowe. Vznikl tak nápad dojet na místo jaderných testů lodí, a tím přilákat poctivou pozornost. 

Na cestu si skupina vydělala dobročinným koncertem v kanadském Vancouveru, kde hrála i slavná Joan Baez, a loď s původním názvem Phyllis Cormack na protest přejmenovali na Greenpeace. 

Na podzim roku 1971 se loď potkala u ostrova Amčitka s americkou pobřežní stráží a posádka  Greenpeace se musela vrátit. Veřejnost jejich odvahu ocenila a Greenpeace se pokoušela přerušit test jaderné bomby ještě několika jinými plavidly. Nejznámější aktivistická organizace byla na světě. 

Francouzská bitka

Rozepisovat do jednoho textu všechny aktivity Greenpeace je spíše materiálem na knihu. Zajímavé jsou okolnosti prvního velkého úspěchu organizace, který se povedl na základě tvrdé konfrontace s francouzskými mariňáky. 

Do struktury pomoci se zapojil Novozélanďan David McTaggart. Ten vyplul v roce 1972 se svou jachtou do oblasti francouzských jaderných testů. Jachta byla přejmenována na Greenpeace III. Protest byl zastavený násilně. Mariňáci McTaggarta zastavili tak tvrdě, že přestal vidět na jedno oko. Celý incident byl nafocen a na základě této skutečnosti Francie ukončila atmosférické jaderné testy v oblasti. 

U nás? 

Greenpeace se svými akcemi připomíná i na českém území. I u nás sídlí samostatná kancelář prestižní mezinárodní aktivistické organizace. Naposledy se připomněla okupací rypadla v mosteckém povrchovém dolu. Greenpeace nadále po celém světě připomínají klimatická témata a zločiny na přírodě. Jejich riskantní akce jsou často za hranou zákona, ale právě díky tomu jsou jejich akce slyšet a vidět. Není divu, že je pro většinu společnosti jejich aktivita vnímána kontroverzně. 

Zdroj: greenpeace.org

KAM DÁL: Zastavená migrace východních Němců. Berlínská zeď rozdělila jedno město na dva světy