Proti lupénce pomáhá moderní léčba a osvěta
80 % pacientů s těžkou psoriázou vnímá negativní dopad na svůj život. Nemocní zažívají pocity studu, trapnosti, stigmatizace a nižší sebeúcty.
„Biologickou léčbou lze dosáhnout u psoriázy nejen dlouhodobé remise, ale i prevence výskytu dalších přidružených onemocnění – například zmírnění rizika kardiovaskulárních onemocnění, deprese a úzkosti. To vede ke snížení přímých a nepřímých nákladů a usnadňuje návrat pacientů do aktivního života,“ uvedl předseda České dermatovenerologické společnosti profesor Petr Arenberger.
Naděje pro těžké případy
Nákladná moderní terapie je přínosná jen pro mimořádně těžké případy. „Každému klientovi, kterému je biologická léčba v souladu s platnými kritérii indikována, ji VZP uhradí,“ zdůraznil náměstek ředitele VZP Petr Honěk. To potvrdil i profesor Arenberger. „Každý pacient, který je řádně indikován, konkrétní terapii dostane,“ konstatoval.
Osvětou za zrovnoprávnění
Důstojné začlenění pacientů s lupénkou do společnosti prosazuje Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. „V rámci vzdělávacích seminářů pro veřejnost, které ještě letos proběhnou v Praze, Ostravě, Liberci a Olomouci, nabízíme pacientům jak informace o nejmodernější léčbě, tak o tom, jak ze svého handicapu na trhu práce udělat výhodu,“ sdělila ředitelka fondu Hana Potměšilová.