Martina Navrátilová: Moje diagnóza rakoviny prsu přišla zničehonic, čas si nekoupíte

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen. Díky množství preventivních akcí se o ní hodně hovoří a roste počet žen, kterým je diagnostikována už v raném stadiu. Většina z nich pak má naději na úplné uzdravení. Bohužel, existuje i nemalé množství žen, kterým se po úspěšné léčbě rakovina vrátí. Zpravidla je to ve čtvrtém, tzv. metastatickém stadiu nemoci, kdy je už šance na vyléčení málo pravděpodobná. V Česku dnes žije s touto diagnózou asi 3 370 žen.

reklama

Na situaci těchto pacientek nyní upozorňuje celoevropská kampaň My Time, Our Time (Můj čas, náš čas), která v listopadu odstartovala v Bruselu. Iniciativa, jíž se účastní řada pacientských organizací z Evropy včetně Česka, má za cíl zvýšit povědomí o dennodenní realitě žen s pokročilou rakovinou prsu. Pro ty je život především bojem o čas.

V závislosti na tom, jaký druh léčby podstupují, se daří různě oddalovat další postup jejich nemoci. Smysl léčby je jasný: umožnit jim co nejkvalitnější život. Řada z nich dokáže i s touto diagnózou být velkým přínosem pro své okolí, musí ale překonávat značné překážky.

Hlas pacientek

V metastatické fázi se nádor z prsu šíří do dalších orgánů těla, nejčastěji jsou metastázami zasaženy plíce, játra, kosti a mozek. Takový postup nemoci tvrdě zasáhne do života pacientek, jejich rodin a přátel. Diagnóza má však i širší sociální a ekonomické dopady. Přiblížit tuto problematiku chce platforma Hlas pacientek. "Existuje řada oblastí, kde potřeby těchto pacientek zatím nejsou zcela naplňovány. Rezervy jsou v současné době v přístupu k novým lékům, ale třeba i v sociálním systému v rámci posuzování invalidity," říká koordinátorka Hlasu pacientek Ivana Plechatá.

Nová cílená léčba pro pacientky s hormonálně závislým karcinomem prsu je v řadě evropských zemí již hrazena ze zdravotního pojištění a na celém světě jí bylo léčeno více než padesát tisíc pacientek. Představuje tak velkou naději do budoucna i pro pacientky v Česku.

To potvrzuje i Zuzana Nemčíková, které se rakovina vrátila několikrát. "Abychom dostaly invalidní důchod, musíme se před doktorem opakovaně obhajovat, jelikož nemoc není tolik vidět," říká za sebe i další pacientky. Pětapadesátiletá armádní psycholožka patří mezi ty, které žijí nesmírně aktivně a snaží se inspirovat své okolí. "Onkologické pacientky často chtějí všem pomáhat. Pak se ale ukládáte ke spánku a začnete si vyčítat, co všechno jste nestihla, a to není dobře. Pomáhá mít se ráda taková, jaká jste. A když přijde chvíle, kdy nezvládáte, je třeba si to přiznat a říct si o pomoc."

Čas je to nejcennější

Jednou z tváří kampaně My Time, Our Time je i tenisová legenda Martina Navrátilová, která s rakovinou prsu bojovala od roku 2010. "Na vrcholu své kariéry jsem opravdu tvrdě dřela fyzicky i psychicky a byla jsem ve vynikající fyzické kondici. Moje diagnóza rakoviny prsu přišla zničehonic a uvědomila jsem si, jak se život může v nanovteřině obrátit," vzpomíná česká rodačka.

"Nezáleží na tom, kolik vyděláváte, vždycky můžete vydělávat víc, ale čas, ten se vám nikdy nevrátí. Nesmíte mít výčitky, že děláte něco, co je dobré pro vás, protože když je to dobré pro vás, bude to dobré i pro lidi kolem vás. Hlídejte si svůj prostor, hlídejte si pozitivní energii a hlídejte si svůj čas," vzkazuje pacientkám.

Cílená léčba

Lékaři dnes rozlišují několik typů metastatické rakoviny prsu podle typu nádoru. Zhruba 70 procent pacientek má hormonálně závislý nádor, což znamená, že růst nádoru závisí na přísunu ženských hormonů. Tyto pacientky byly dosud léčeny hormonální léčbou, která může být nově kombinována s tzv. cílenou léčbou. Tato kombinovaná léčba dokáže významně prodloužit dobu do dalšího postupu nemoci.

"Podle výsledků klinických studií může tento způsob léčby významně oddálit další postup nemoci a zlepšit léčebnou odpověď, a to při velmi dobré kvalitě života, což je pro pacientky nesmírně důležité," uvedla primářka onkologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

"Některé cílené léky, které významně prodlužují přežití pacientek za dobré kvality života a jež měly dočasnou úhradu, ji v roce 2017 ztratily. Jde přitom o léky, které jsou dostupné ve dvaadvaceti zemích Evropy," doplňuje Petráková.

Volání expertů

Na listopadové akci v Bruselu vystoupila řada předních odborníků na problematiku rakoviny prsu. Susanne Schaffertová, evropská ředitelka onkologické divize společnosti Novartis, vyjádřila porozumění pacientkám. "Zejména ty s pokročilou rakovinou prsu se mohou cítit zanedbané a opomenuté. Přitom tyto ženy na celém světě stále žijí život, který má smysl, a přinášejí hodnotu ve své komunitě, ve své práci, svým blízkým."

Podle Schaffertové je nezbytné, aby ústředním tématem efektivní spolupráce mezi politiky, firmami, experty a pacientskými organizacemi byly právě potřeby pacientů. "Pokud dojde k diagnóze a léčbě dříve, může se zvýšit poměr těch, co přežijí. Ženy se mohou vrátit do práce, nadále žít svůj život a být prospěšné společnosti."

Přestože pokročilá rakovina prsu je v současnosti stále nevyléčitelná, je tu řada změn, které je možné udělat v rámci evropských zdravotnických politik a posílit tím prevenci. "Rakovinou prsu onemocní během života každá osmá žena," vysvětlila Fatima Cardoso, koordinátorka European School of Oncology. "Ale pokud by každá byla léčena s využitím všech poznatků, které jsou k dispozici, mohlo by být úmrtí z pokročilé rakoviny prsu o 30 % méně."

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/martina-navratilova-moje-diagnoza-rakoviny-prsu-prisla-znicehonic-cas-si-nekoupite-37628
reklama
#zdraví #rakovina #léčba #nemoc #čas #prevence
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.