Po viaduktu dojeli legionáři až do Loděnic
Železniční doprava převládala v historických článcích tohoto týdne. Zavítali jsme do Loděnic, domova Ostře sledovaných vlaků, oslavili jsme výročí Nigrelliho viaduktu a v Berouně jsme uvítali Legiovlak. Došlo však i na čtvrť Járy Cimrmana a knihtisk.
V pondělí jsme poznávali Loděnice. Sice tam nenarazíme na lodě, zato je oblast bohatá na
přírodní památky a Jiří Menzel zde natáčel svůj oskarový film Ostře sledované vlaky. Nachází se tam také továrna na gramofonové desky, nebo jeden kontroverzní pravoslavný klášter.
Když je řeč o vlacích, tak úterý nám mohlo připomenout například veselohru Vražda v salónním coupé, jelikož jsme se bavili o pražské čtvrti Žižkov, kde má stálou scénu Divadlo Járy Cimrmana. Vzpomněli jsme si na něj i proto, že jeden z Cimrmanových stvořitelů, Zdeněk Svěrák, oslavil počátkem týdne 80. narozeniny.
Výročí vzniku si připomenul také jeden neživý objekt, jak jsme o tom psali ve středu. 170
let uplynulo od počátku stavby Negrelliho viaduktu. Jedná se o pozoruhodnou konstrukci odolnou vůči povodním, jak to v nedávné minulosti dokázala.
Poté jsme opustili železnici a přichystali se na start k obloze. Čtvrteční článek nám přiblížil historii českých letišť, která započala před 100 lety.
Pátek si pro nás přichystal dvojitou dávku článků -
nejdřív jsme v Berouně byli svědky příjezdu vlaku s výstavou o československých legionářích a následně jsme před začátkem víkendu ulehli ke svým knihám, které nám zprostředkoval moderní knihtisk.