Jaromír Nohavica pokřtil divoké hříbě v Milovicích
Starosta Milovic, středočeský hejtman a známý písničkář pokřtili první tři hříbata divokých koní, která se v přírodní rezervaci narodila. Uvažuje se o rozšíření chráněného území.
Tři hříbata na oplocené pastvině u Milovic prošla slavnostním křtem v pátek 22. dubna. „Mám tu čest pokřtít vůbec první klisničku divokého koně, která se u nás narodila. Jmenuje se Samhain, což je název keltského svátku, který znamená nový začátek,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). Dalšími kmotry se stali starosta Milovic Milan Pour (ANO) a písničkář Jaromír Nohavica. „Využití bývalého vojenského újezdu pro chov koní považuji za skvělý nápad,“ komentoval slavnostní událost známý hudebník.
„Postupně se našim koním narodilo už devět hříbat. Další klisny jsou březí, takže očekáváme další přírůstky. Narodilo se rovněž i první tele pratura. A proto bude velmi brzy aktuální rozšíření pastvin,“ uvedl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Tato nezisková organizace dovezla stádo z Anglie loni v lednu.
Milovická rezervace
Spásají agresivní traviny a náletové dřeviny, a tím chrání biologicky cenné lokality se vzácnými druhy motýlů a jiné fauny a flóry. Středočeský kraj podpořil projekt jedním milionem korun. „Již po první sezoně napočítali více než stovku nových trsů hořce křížatého, ohrožené rostliny, která je v Milovicích vlajkovým druhem. Pastva divokých koní se tak osvědčila a může zachránit další ohrožené stepní lokality nejen v Milovicích,“ řekl Dalibor Dostál.
Poklady přírody by měly být přístupné také veřejnosti. „Chystáme výstavbu nové cyklostezky. Také chceme postavit vyhlídkovou věž, ze které by mohli návštěvníci divoké koně a pratury pozorovat, aniž by je při tom rušili,“ doplnil hejtman Miloš Petera. Hejtman také slíbil, že bude prosazovat přidělení dalších pozemků pro rozšíření rezervace a bude pravidelně z vlastní kapsy přispívat na výživu a péči o svou kmotřenku.
Projekt Tauros
V přírodní rezervaci žije také stádo praturů, kteří jsou vzdálenými příbuznými původních praturů. Ti byli oblíbeným zdrojem potravy, a tak poslední známý kus uhynul roku 1627 u polského městečka Jaktorowa. Současné pratury vyšlechtili vědci ve 20. století z primitivních plemen skotu. Od roku 2008 se o šlechtění stará nizozemská organizace Tauros Foundation.
Já viděl divoké koně, běželi soumrakem,
vzduch těžký byl a divně voněl tabákem