Královské město Slaný, to je kus historie i Totální nasazení
Královské město Slaný najdete v okrese Kladno. Jeho historie je bohatá a má velmi hluboké kořeny. Víte, jaká známá skupina odtud pochází?
Počet č. p.: 1 927
Počet částí: 10 (Slaný, Dolín, Želevčice, Lotouš, Blahotice, Netovice, Kvíc, kvíček, Trpoměchy, Otruby)
Rozloha území: 35,1 km²
Hustota osídlení: 499 obyvatel na km²
Nadmořská výška: náměstí TGM 277 m n. m.
Nejvýše položené místo: Slánská hora 330 m n. m.
Město Slaný (německy Schlan) je bývalé královské město, najdete jej v okrese Kladno asi 29 km severozápadně od Prahy. Žije v něm přes 15 tisíc obyvatel, hustota zalidnění je zde 499 obyv./km². Pod obec spadá celkem 10 částí: Slaný, Blahotice, Dolín, Kvíc, Kvíček, Lotouš, Netovice, Otruby, Trpoměchy a Želevčice.
Od jihozápadu po severovýchod městem protéká Červený potok a jeho dominantou je Slánská hora, společně s Vinařickou horou vůbec nejjižnější výběžek sopečné činnosti Českého středohoří a od roku 1998 také přírodní památka.
Archeologické nálezy potvrzují pravěké osídlení města a okolí od starší doby kamenné (asi před 50 tisíci lety). Větší osídlení potvrzují další nálezy z 8. a 9. století, zejména potom v oblasti jihovýchodního svahu Slánské hory a jejího úpatí.
K původu jména města se váže příběh z kroniky Václava Hájka z Libočan, který vypráví o objevení slaného pramene na úpatí Slánské hory služebníkem knížete Nezamysla Holotem a o následném založení osady knížecích solivarů nazvané "Slanej vrch".
Momentálně Slánští mohou volit osobnost svého města. Před nedávnem se tady vystřídala vláda. Důvodem byly nejrůznější neshody a finanční problémy. Dalším palčivým tématem bylo i Rákosníčkovo hřiště. To si místní sice vysoutěžili, ale radní jejich snahu stopli.