Obchod s chudobou končí, přišel bič na lichváře!
Pozor, pozor, nový zákon má zatočit s lichváři. Ne každý bude moci půjčky poskytovat, a tak se dočkáme lepší informovanosti a zbavíme se komplikací.
Už 1. prosince vstupuje v účinnost nový zákon, ten sjednocuje pravidla pro všechny spotřebitelské úvěry. Očekává se, že zamete s lichváři, kteří využívají současného právního pološera, kdy úvěry mohl poskytovat prakticky každý.
Sjednocení pravidel pro všechny spotřebitelské úvěry a půjčky je bezpochyby jedním z největších přínosů nové právní úpravy. Zatímco dosavadní zákon o spotřebitelském úvěru se omezoval jen na rozmezí mezi 5 000 a 1 880 000 Kč, to už neplatit nebude. „Mikropůjčky, prodej na splátky i hypotéky pro spotřebitele konečně spadají pod jeden zákon, což spotřebitelům výrazně zlepší orientaci v jejich právech. Zejména hypotékám chyběla regulace, která by přesně řekla, jaké a jak podané informace má spotřebitel dostat,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu, a pokračuje: „Dobrým srovnávacím ukazatelem pro výběr úvěru je roční procentní sazba nákladů. Tu vám ale doteď u malých úvěrů či úvěrů na bydlení nikdo nemusel sdělovat. Paradoxně jste měli nárok na lepší informace při nákupu kuchyňského robota na splátky než v případě hypotéky, kterou se domácnosti zadlužují skoro na celý život.“ Spotřebitelským úvěrem tak je vlastně jakýkoliv úvěr, půjčka, odložená platba či podobná služba, kde na jedné straně stojí podnikatel – profesionál a na druhé obyčejný člověk – spotřebitel.
Významnou změnou je i omezení subjektů, které vůbec mohou spotřebitelské úvěry poskytovat. Nebankovní poskytovatelé totiž budou muset splnit velmi přísná kritéria na svůj majetek, právní formu, způsob řízení a především odborné znalosti. Zkoušky také čekají i zprostředkovatele úvěru. „Zatímco dnes se odhaduje, že spotřebitelské úvěry může poskytovat několik desítek tisíc subjektů, očekává se, že podmínky licence od České národní banky splní maximálně ke dvěma stům podnikatelů,“ říká Borovička a vysvětluje: „Zjednoduší se tím dozor, ale rozhodně to neznamená, že přežijí jen ‚ti slušní‘, těch je i dnes jen několik.“ Celý proces navíc potrvá téměř dva roky. Do března 2017 musí zájemci o licenci podat žádosti, které se mohou vyřizovat až 15 měsíců. Do té doby stačí stávající živnostenské oprávnění.
Velkou otázkou zůstává, kam řada současných obchodníků s chudobou přesune své podnikání a jak budou fungovat neinstitucionalizovaní lichváři. „Bude na České národní bance, živnostenských úřadech, ale také policii, aby neoprávněné podnikání přísně postihovaly a naplňovaly tak účel zákona a chránily spotřebitele,“ dodává Borovička.