Slaný investuje do bezpečnosti. Na co se mohou lidé těšit?
Ve Slaném se rozhodli pořádně zainvestovat do bezpečnosti obyvatel a rozhodně se nebojí nových technologií. O povodních a dalších katastrofách lidi budou informovat smskou.
Zbrusu nový varovný systém a povodňový plán si přejí ve Slaném, aby chránili obyvatele nejen před povodní, ale i dalšími mimořádnými událostmi.
Možná se vám zdá částka, která by měla za tento systém padnout trochu přemrštěná. Protože 7 milionů je přece jen za něco takového docela hodně peněz. Ale nebojte se, rozpočet města to nezruinuje, velkou část by měla krýt dotace. Ta zpravidla kryje 80 až 85 % nákladů. Když pak vezmeme v úvahu, že systém nebude sloužit jen Slańákům, ale i dalším padesátidvoum okolním obcím, které jsou ve správě města je to už docela rozumné.
"V současnosti některé obce nemají vůbec žádný zpracovaný povodňový plán a další ho nemají v digitální podobě," vysvětluje nutnost investice starosta Slaného, Martin Hrabánek. Právě digitální podoba je přitom velmi výhodná, protože je jednotná. Kromě toho budou na vodních tocích, například Bakovském potoku, čidla. Ta hned upozorní na mimořádný průtok.
Co to bude znamenat pro obyvatele?
Varovný systém pracuje s moderní technologii a jeho součástí nebudou jen čidla, která rozešlou informaci do tří set nových hlásičů, které budou napojeny na hasiče, městskou policii a úřad. Zároveň, pokud se bude dít něco opravdu nepříjemného, jako je rizikové zdvižení hladiny vody, budou automaticky rozeslány smsky pro všechny obyvatele.
"Já jsem technický fanoušek, takže se těším, až něco takového bude možné. Ne teda, že bych se zrovna těšil na to, že mi přijde smska o tom, že máme povodeň a že můžu očekávat zatopený sklep. Ale určitě je to krok správným směrem," říká pan Vojtěch Šimek s tím, že doufá, že se doufá, že se bude sledovat i Šternberský a Červený potok.