Lidé ze Svatopluku se vzdát nechtějí, u domů v Horoměřicích staví závoru
Lidé z bytového družstva Svatopluk, kteří se mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu do měsíce vystěhovat z domů v Horoměřicích u Prahy, instalují na příjezdové cestě závoru. Upozornila na to televize Prima. Jeden z obyvatel domů Richard Stadler řekl, že závora má spíše symbolický význam.
"Chceme upozornit na to, že přístupová komunikace do této naší lokality nepatří správci konkurzní podstaty, ale patří bytovému družstvu Svatopluk," uvedl Stadler. "Závora nebude uzavřená, má to spíš symbolický význam," dodal.
Šest desítek rodin má do měsíce opustit své byty, pomůže Babiš?
Bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích, s čímž nesouhlasí. Namítají, že na jiné bydlení ani nemají peníze. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné.
V pondělí bude první jednání mezi družstvem a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které má moderovat premiér Andrej Babiš (ANO). Účast nezávazně přislíbili i někteří politici.
Smetka si odpykal za vytunelování 12 let vězení
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.
Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší konkurzní správce H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva s ním od roku 2000 vedou soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
Dříve zamítání, nyní opak
V minulosti soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší soud nyní dospěl k opačnému závěru. Podle něj jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a investovalo do cizího majetku. Nejvyšší soud konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro to nemělo souhlas konkurzního soudu.