Kniha o velkolepých středočeských sídlech je pokřtěna
Neziskový projekt výpravné publikace o slavných středočeských památkách slavnostně zahájil pouť ke čtenářům a my jsme byli u toho.
Velkolepá sídla středních Čech je název knihy, kterou vytvořili Renata a Vratislav Košťalovi. Patnáct let mapují tuto oblast a novou publikací završili šestidílnou edici.
Neziskový projekt
Knížka vyšla v nakladatelství obecně prospěšné společnosti Barrister & Principal za podpory tří sponzorů v nákladu 1500 kusů. Po sto kusech si odkoupí Středočeský kraj a Hlavní město Praha. "Jsem fanoušek památek a dělám to proto, že mne to těší," říká s nafalšovanou radostí ředitel nakladatelství Ivo Lukáš. Ačkoliv nakladatel sídlí v Brně, ve Středočeském kraji má již řadu realizovaných prací.
Máme mnoho památek
Hejtman Miloš Petera připomenul, že nejnavštěvovanějšími místy kraje je Kutná Hora, Karlštejn a Konopiště, ale pozoruhodných památek máme mnohem víc. "Raději si čtu v knize, než na počítači a proto si knihy pořád kupuju," řekl Miloš Petera.
Co v knize najdete?
Významná sídla jsou řazena podle doby vzniku a slohu. Z dlouhé řady uvádíme několik příkladů:
- Doba románská - Netopýří hrad Týnec nad Sázavou
- Gotika - Křivoklát, kde byl vězněn magistr Kelly; Vlašský dvůr v Kutné Hoře, hrad Točník, Hrádek v Kutné Hoře postavený na stříbrné žíle
- Renezance - skvěle dochovaný zámek Březnice; Červený Kostelec v majetku Zemědělské univerzity; zámek v Přerově nad Labem, který je v majetku Českého rozhlasu a v současné době je na prodej; nejmodernější renesanční zámek Smečno
- Baroko - zámek tří věží v Mníšku pod Brdy; díla slavných sochařů v Lysé nad Labem
- Klasicismus - zámek Kačina
- Historicismus - šlehačkové fasády zámku Odlochovice
- Romantismus - Žleby a Konopiště; zámek v Pyšelích, který slouží domovu seniorů