Carevna Kateřina Veliká měla celé zástupy milenců: Za noci s panovnicí dostávali paláce, hodnosti i celé vesnice

Kateřina Veliká si mohla milence vybírat - měla na to moc i bohatství
Kateřina Veliká si mohla milence vybírat - měla na to moc i bohatství

Být královnou, natož pak carevnou, mohlo sice nejdřív vypadat jako sen, ale i přes všechny tituly, hodnosti a majetek se mezi davy dvořanů a v nádherných róbách skrývala docela obyčejná žena. Žena, která toužila po lásce a mužské náruči. Jenomže na rozdíl od většiny svých vrstevnic měla Kateřina Veliká tak obrovský majetek, že si mohla doslova kupovat přízeň většiny mužů, kteří se jí zalíbili. A rozhodně na nich nešetřila. 

reklama

Panovnice, kterou my známe jako Kateřinu Velikou a v Rusku spíše jako Jekatěrinu Alexejevnu, vládla velké Rusi plných sedmatřicet let, což je skutečný rekord. A byla to rozhodně silná panovnice, která měla svůj cíl - ve všem, co dělala. A tak když se rozhodla, že její manžel, car Petr III. Ruský nevládne a ani manželské povinnosti neplní tak, jak by si představovala, zosnovala jeho svržení a na trůn usedla sama. 

Zlatý věk Ruska

Jen těžko by bylo možné upřít Kateřině Veliké zásluhy na rozvoji a rozšiřování Ruska. V rozhodování, do čeho se pustit, kde válčit, co dobývat a kde naopak popustit uzdu a ještě chvíli počkat, kde založit město a která místa nechat napospas svému osudu, spoléhala na své rádce a přátele šlechtice. Mezi těmi nejoblíbenějšími figurovala i poněkud svérázná postava Grigorije Potěmkina, jehož jméno si spojujeme hlavně s falešnými vesnicemi, vybudovanými podél cesty, kterou se právě Kateřina Veliká se svým doprovodem vydala na obhlídku své říše. 

Divoká cílevědomá šlechtična 

Ačkoliv máme Kateřinu Velikou spojenu s Ruskem, narodila se v Prusku a v příbuzenstvu měla mimo jiné i hned dva švédské krále. V mládí rozhodně nepatřila mezi ty mladé šlechtičny, které by šly ostatním příkladem ve zdrženlivosti a vyznávaly ono známé pořekadlo “sedávej panenko v koutě…” I přes veškerou její divokost (nebo snad právě proto) ji vybrala ruská carevna Alžběta I. svému synovci a následníku trůnu Petrovi za manželku. Že šlo o bratrance se sestřenicí? To sice ano, ale kdo by se na to ohlížel? A Kateřině - tehdy ještě Sofii Frederice Augustě - se tahle vidina hodně zamlouvala. Dokonce tak moc, že tomuto snu podřídila doslova všechno, dokonce přestoupila na pravoslavnou víru. Sňatku s následníkem ruského trůnu nic nebránilo. 

Záletná Kateřina a nešťastný Petr III. 

Svazek to sice byl výhodný, ale jak se poměrně brzy ukázalo, nepříliš šťastný a v ložnici se o nějakém manželství vůbec mluvit nedalo. A tak se Kateřina zařídila po svém. Dokonce přišla do jiného stavu, což jen málokdo přičítal jejímu právoplatnému manželovi. Už se pomalu začalo schylovat k momentu, kdy Petru III. mohla opravdu dojít trpělivost. Kateřina proto na nic nečekala. Přátel, kteří byli ochotni ji pomoci a také asi měli co oplácet, bylo dost, a tak se Petr III. najednou ocitl v zajetí a mimo palác, kde byl nedlouho poté pro jistotu dokonce zavražděn. Vlády se ujala jeho žena, která si kromě panovnických povinností nyní mohla užívat i nočních radovánek bez ohledu na manžela - a rozhodně se nijak neomezovala. 

Mladý statný voják Orlov

Mezi muži, kteří pravidelně či jen jedinkrát směli navštívit ložnici carevny Kateřiny Veliké, přece jen jeden hrál prim. Šlo o Grigorije Orlova, který na přízni své panovnice rozhodně nijak netratil. Za noci plné vášně byl odměněn petrohradským Mramorovým palácem, a to už je sídlo, za které se rozhodně nemusel stydět. Ani vojenské povýšení určitě nepřijímal s rozpaky. Právě Orlov byl pravděpodobně také tím, kdo Kateřinu zbavil manžela Petra III., a tak je pravděpodobné, že část své odměny si vysloužil nikoliv v ložnici, ale v roli vraha. 

Jednička mezi všemi - Potěmkin

Čas plynul a Orlov se pomalu z carevnina života vytrácel (ostatně zajištěn už byl do konce svého života) a na scénu vstoupil již zmiňovaný Potěmkin. A také on po boku carevny bohatl doslova pohádkově. Vždyť mu také nebylo zatěžko udělat pro svoji vládkyni doslova cokoliv. Postavil kašírované vesnice, jen aby měla ze svého vládnutí ještě lepší pocit, ale měl také mnohé další výhody a schopnosti. Nedělal si například iluze, že bude jejím jediným a posledním milencem, a tak když se ho carevna nabažila, neurazil se - patrně to čekal. 

Za scénou, a přece na výsluní

Přesto se ale chtěl udržet v Kateřinině výhodné přízni, a tak se z milence stal jakýmsi dohazovačem. Zatímco Orlov získal palác a hodnost generálního zbrojmistra - menší dárky než rozhlehlou nemovitost přitom opojímíme (a nebylo jich málo) - Potěmkin si přišel na takové bohatství, které snad ani není možné vyčíslit. Pozemky, celé vesnice, domy, paláce… Zkrátka: být opravdu tím nejlepším milencem a později skutečným přítelem carevny se vyplácelo. 

Zdroj: iPrima, ru.wikipedia

KAM DÁL: Atentát na Alžbětu II.: Tajemství prozradili až po desetiletích. Kdo byl Christopher Lewis, proč střílel a jak dopadl? 

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/carevna-katerina-velika-mela-cele-zastupy-milencu-za-noci-s-panovnici-dostavali-palace-hodnosti-i-cele-vesnice-67572
reklama
#Historie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.