Dnes chlouba, dříve ostuda Karla IV. Původně nekvalitní vinice patří k nejoblíbenějším parkům Prahy
Vyhlášené Letenské sady jsou dnes hlavně místem pro relaxaci a volný čas. Ať už jdete s kočárkem na procházku, nebo se projedete na bruslích, veliká plocha plná zeleně a zajímavých detailů vás nezklame. Každé místo Prahy má však i svoji historii a pražský park na levém břehu Vltavy není výjimkou.
Letenské sady nabízejí zcela unikátní pohled na historické centrum Prahy a v podstatě na všechny důležité památky jako Pražský hrad, Týnský chrám, Národní divadlo či Karlův most. Panoramata a instagramové fotografie zde ulovíte velmi rychle.
K tomu se občerstvíte dobrým pivem nebo piknikem v trávě. Volný čas si kromě sportu můžete užít klidně pohledem na schopnosti mladých skateboardistů či se s knihou v ruce schováte do stínu jednoho z mnoha rozkvetlých stromů.
Jen krátký výčet aktivit není dostatečný, protože Letenské sady toho návštěvníkovi nabízejí opravdu mnoho. Existují však fakta, která o tomto místě možná neznáte.
Letenský profil
Slavný geolog a paleontolog se jednoduše do české krajiny bezhlavě zamiloval. Vrchol své práce vytvořil právě u nás a ne nadarmo se podle něj jmenuje jedna celá pražská čtvrť, která je s jeho prací významně spojena. Kroky Joachima Barrande však vedou i na Letnou.
Ve svahu hned pod Hanavským pavilonem se totiž nachází chráněné území, právě díky jeho podrobnému zkoumání místní horniny. Hojná fosilní fauna je dodnes je hlavním důvodem ochrany. Buďte tedy opatrní, do jakého kamínku si v Letenských sadech kopnete, aby na něm náhodou nebyl miliony let starý trilobit.
Na Letné však nešlo jen o vzácné horniny. Ještě dávno předtím z iniciativy Karla IV. vznikaly na všech kopcích Prahy a okolí vinice. Letenské sady se tomuto požadavku také nevyhnuly, ale určitě to za to nestálo.
Alespoň z dochované literatury lze vyčíst, že kvalita zdejšího vína se jednoduše vůbec nepovedla. Když se tak po pozemku v průběhu let vystřídalo hned několik válek, které vinice definitivně zničily, nikdo ani moc nezaplakal. Jen opravdu silný alkoholik.
Stalin na skateboardu
Sady tak, je známe dnes, zprvu velmi decentně zušlechťoval počátkem 19. století baron Jakub Wimmler z Wimmersbergu. Ten velkou většinu zdejších pozemků vlastnil, ale ve 40. letech se o jejich výkup zasadil pražský místodržící Karel Chotek. Ten se podepsal pod mnoho zvelebujících pražských prvků. Jeden sousední dokonce nese jeho jméno.
Po odkoupení letenských pozemků se zahájila velmi komplexní rekonstrukce a výstavba Letenského zámečku. Park byl v roce 1871 na počest návštěvy nástupce rakouského trůnu pojmenován jako Sady korunního prince Rudolfa.
Do podoby, která je nejblíže té dnešní, se však celý veřejný prostor pozměnil koncem 80. let pod vedením Františka Josefa Thomayera. Bratr slavného lékaře se nenechal zahanbit a své portfolio rozšířil i o realizaci Karlova náměstí.
Co je však obecně známé, je socialistické dílo a asi největší symbol vazalství Československa 50. let. Sousoší v čele s maršálem Stalinem se jako megalomanská ostuda pokusilo hodit stín na památky, které jsou opravdu důležité. Taky se později projevila pomíjivost kultu osobnosti a mnoho kusů "fronty na maso" pohltila Vltava a významné stavby Prahy stojí dodnes.
Letenské sady tak získaly novou dominantu. Metronom zde nenápadně odpočítává tempo života, který je dnes opravdu svobodný. Park totiž dávno neslouží propagandě ani obrovským manifestacím jako na Letenské pláni během revolučních dnů. Uvidíme, jak se tento unikátní prostor, který hlídá Prahu za zelenými stromy, bude v budoucnosti měnit. Jeho současný stav je zatím velmi uspokojivý.
Zdroj: Česká televize, Český rozhlas
KAM DÁL: Nejšílenější skok v historii lidstva. Rekordman přežil pád rychlostí světla, který studují vědci a lékaři